Fıstıkta Rekolte Düştü Fiyatları Tavan Yaptı

Fıstıkta rekolte düştü fiyatları tavan yaptıGAZİANTEP - Fıstığı ile meşhur Gaziantep'te mahsulün bu sene az olması nedeniyle kilosu 120 TL'ye kadar çıktı.

Fıstıkta rekolte düştü fiyatları tavan yaptı

GAZİANTEP - Fıstığı ile meşhur Gaziantep'te mahsulün bu sene az olması nedeniyle kilosu 120 TL'ye kadar çıktı.
Fıstığın başkenti Gaziantep'te bu yıl kurak geçen mevsimin ardından, fıstıkta beklenen mahsul az oldu. Ürünün az olması nedeniyle kalitesine göre fiyatı 75-120 TL arasında değişiyor.
Bu yılın yok yılı olduğunu söyleyen Fıstık Hali esnafı, "Bu yıl mahsul çok az oldu. Sebebi ise kuraklıktır. Bu sene istenilen yağış gelmedi dolayısıyla fıstık hasadı istenilen seviyede olmadı. Buda fiyatlara yansıdı. Geçen sene 60 ila 80 TL arasında değişen fıstığın kilosu bu sene 75 ila 120 TL arasında değişiyor" dedi.
"İthal fıstık korkusu"
Antep fıstığının fiyatının yükselmesi en çok baklavacıları etkiledi. Kaliteli baklava yapan yerler, fıstığın fiyatından şikayetçi, ithal fıstığın gündeme geldiğini söyleyen hal esnafı, "İthal fıstık gelirse, fiyatı düşürmek zorunda kalacağız. Buda az mahsulümüzün ucuza gitmesi demektir. Özellikle İran fıstığı gündemdedir. Eğer İran fıstığı gelirse, biz büyük zarar ederiz. İran fıstığı hiçbir zaman Antep fıstığı gibi kaliteli olamaz" diye konuştu.