Fiskobirlik Yönetimi, Ttso'yu Ziyaret Etti

Fiskobirlik Yönetimi, Ttso'yu Ziyaret Etti

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Fındık Dikim Alanlarının Sürekli Arttığını Belirterek Buna Bağlı Olarak Fındık Tüketiminin de Artırılması Gerektiğini Söyledi.

Fiskobirlik Yönetimi, Ttso'yu Ziyaret Etti

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, fındık dikim alanlarının sürekli arttığını belirterek buna bağlı olarak fındık tüketiminin de artırılması gerektiğini söyledi.

Yaşar Pamuk, birlik yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan Şadan Eren ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Pamuk, Karadeniz Bölgesi'nin en önemli tarım ürünü olan fındıkla ilgili en büyük sivil toplumu örgütü olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Türk fındığının alternatifsiz olduğunu vurgulayan Pamuk, fındık dikim alanlarının artmasına bağlı olarak rekoltenin de arttığını, buna bağlı olarak tüketiminin de artırılması gerektiğini ifade etti. Fındık tüketiminin artırılmasının Karadenizli fındık üreticisini rahatlatacağını da dile getiren Pamuk, "Karadeniz insanıyla, fındık üreticisiyle, sivil toplum örgütleriyle ve toplumun diğer kesimleriyle el ele verdiğimiz sürece Karadeniz insanının yolu aydınlık olacaktır. Aksi takdirde zaman zaman olumsuzluklar yaşanacaktır" dedi.

"Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Karadeniz'e fındık anlamında girmesini hazmetmemiz mümkün değil, ama geldi'' diyen Pamuk, ''TMO şu anda Karadeniz'in bir gerçeği. Aldığı fındık piyasanın regüle edilmesi anlamında piyasaya katkıda bulunmuştur. Stratejik bir anlaşma yaparak depolarımızı ücretsiz verdik, onun karşılığında da TMO bize makbuz senedi karşılığında kredi verdi. Bu krediden bir miktar borcumuzu ödedik. İnşallah 2007 fındığı alım sezonunda TMO olmaz. Olmaması için de FİSKOBİRLİK'i güçlü, ayakları üzerinde duran kurum haline getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Fındığın kullanım alanının çeşitlendirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini de açıklayan Yaşar Pamuk, üreticilerin de gıda ve temizlik üzerine üretilen ürünleri satın almasını isteyerek bu yolla kazanılan paranın tekrar üreticilere geri döneceğini söyledi.

TTSO Başkanı Şadan Eren ise, fındığın önemli bir ürün olduğunu belirterek, oda olarak fındık üreticisinin yanında olduklarını ve bunun için zaman zaman tenkit edildiklerini de kaydetti. Fındığın önemini her platformda dile getirdiklerini belirten Eren, "Biz de fındığın önemini anlatıyoruz. TTSO olarak zaman içinde fındık ekim alanlarının bir şekilde Batı Karadeniz'de azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. Fındık üretiminin Doğu Karadeniz'de artması, Batı Karadeniz'de azalması, dünyada da tüketimin artması gerekiyor. Dünyada fındık arzı, talepten her zaman fazla oluyor. Dünyada ve Türkiye'de dikimi azaltmalıyız" diye konuştu.

Karadeniz'de fındığın alternatifi ürün yetişeceğine inanmadıklarını da vurgulayan Eren, bu sebeple ürün çeşitliliği daha fazla olan Batı Karadeniz'de fındık üretiminin azaltılması gerektiğini ifade etti.

(EK-MU-OK-Y)

Kaynak: İHA