Fiskobirlik'in Fındık Alımı

Fiskobirlik'in Fındık Alımı

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (Fiskobirlik) 2007 Ürünü Fındık Alım Kampanyası ile İlgili Esasları Belirlediği Bildirildi.

Fiskobirlik'in Fındık Alımı

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK) 2007 ürünü fındık alım kampanyası ile ilgili esasları belirlediği bildirildi.

FİSKOBİRLİK'ten yapılan yazılı açıklamada, 2006 ürünü fındıktan doğan borçların ödenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Açıklamada, 2007 ürünü fındık alımlarının 20 Ağustos tarihinde başlanılacağı aktarılarak, Giresun kalite kabuklu tombul fındık için 5.15 YTL, levant kalite için 5 YTL, sivri-kara fındıklar için ise 4.75 YTL brüt fiyattan satın alınacağı ve Ekim ayından başlayarak 5 YKr aylık kademeli fiyat artışı uygulanacağı kaydedildi.

Açıklamada, birlik tarafından ortaklar kadar, FİSKOBİRLİK'e ortak olmayan üreticilerden fındık alımı yapılacağı da vurgulanarak, "Kooperatif merkezlerine uzak olan bölgelerde tali alım merkezleri açılacaktır. Ürün bedelleri, fındık teslimatını takip eden her ayın 20'sinde tamamen ödenecektir" denildi.

60 kilogramın altında fındık alınmayacağı ifade edilen açıklamada, yine yüzde 10 buruşuk ve 40 randımanın altındaki fındıkların alınmayacağı uyarısında bulunuldu. Açıklama şöyle devam etti:

"Birliğimizin güçlü kılınması, üreticinin haklarının korunması amacıyla, ortaklarımızın ve tüm fındık üreticilerinin desteği son derece önemlidir. 2007 sezonunda kademeli fiyat uygulamasından istifade etmek, ayrıca fındık piyasalarının olumsuz etkilerini önlemek, piyasa istikrarını sağlamak amacıyla üreticilerimizin emanete fındık bırakmamalarını, ürünlerini saklamakta güçlük çeken üreticilerimizin ürünlerini birliğimize emanete bırakmalarını önermekteyiz. Üreticilerimiz, 2007 yılı fındık rekoltesinin

geçen yılların çok altında olduğunu değerlendirerek, ürünlerini satmak için acele etmemelerini tavsiye etmekteyiz"

(AÇ-OK-Y)