Fiskobirlik eski Genel Müdürü Pamuk: "Fiskobirlik de, Soya da zarar etsin diye özel çaba gösterilmedikten sonra batmaz"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) eski Genel Başkanı Yaşar Pamuk, yeniden yapılandırma çalışmaları sırasında battı denen kurumda iyi bir zemin bıraktıklarını belirterek, "Fiskobirlik de Soya Yağ Sanayi de zarar etsin diye özel çaba gösterilmedikten sonra batmaz." dedi.

Fiskobirlik eski Genel Müdürü Pamuk:

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) eski Genel Başkanı Yaşar Pamuk, yeniden yapılandırma çalışmaları sırasında battı denen kurumda iyi bir zemin bıraktıklarını belirterek, "Fiskobirlik de Soya Yağ Sanayi de zarar etsin diye özel çaba gösterilmedikten sonra batmaz." dedi.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) eski Genel Başkanı ve Ordu Soya Sanayi Genel Müdürü Yaşar Pamuk, Ordu Gazeteciler Cemiyeti'ne veda ziyaretinde bulunarak basın mensupları ile bir araya geldi. Fiskobirlik'in 70 yıllık tarihinde en çileli 15 ayı yaşadıklarını belirten Pamuk, pişman olacak bir şey yapmadıklarını ifade etti.

Fiskobirlik'in ve Ordu Yağ Sanayi'nin bundan sonra da başarılı olmasını istediğini aktaran Pamuk, "Fiskobirlik'in 400 Milyon YTL (400 Trilyon) borcu var, bunların içine üretici alacakları da dahil. Bizim yaptığımız çalışmalar ile bunların karşılığı var. Ordu Yağ Sanayi daha önce zarar ederken ise göreve geldiğimden bu tarafa geçen 7 - 8 yıldır sürekli kâr ediyor. Bundan sonra da zarar etsin diye özel bir gayret gösterilmedikten sonra hem Fiskobirlik'in hem de Soya Yağ Sanayi'nin zarar etmesi mümkün değildir. Bu arada Fiskobirlik'in 4- 5 bankaya olan borcu da kapatıldı." dedi.

Fiskobirlik Başkanlığı yaptığı sırada gerek bakanlık gerek de kurumun kendi müfettişleri olmak üzere 40'a yakın denetim geçirdiğini dile getiren Pamuk, "Bunların hiçbirinde benim vicdanımı rahatsız edecek toplu iğne ucu kadar bir şeyin olmaması benim için iftiharlık sebebidir. Ben görev geldiğimde bu işin içinde olanlar 'Fiskobirlik için tabela indirir' diyorlardı ama ben bu kurumu bir taliplisine devredecek olmanın memnuniyeti içindeyim. Eğer kurumda gelecek görmeseler buraya talipli olmazlardı." diye konuştu.

Bazı basın kanalları kullanılarak hafta sonu yapılan seçimden birkaç gün önce hakkında birtakım iddiaların ortaya atıldığını aktaran Pamuk, "Bunun kaynağı, Fiskobirlik içindeki bir kooperatifin başkanının gelininin Ordu'daki Fiskomar Mağazası'nda yolsuzluk yaptığı tespit edildi. Müfettişler geldiler inceleme yaptılar. Sonuçta mağazanın 20 bin YTL zarara uğratıldığı görüldü. Biz bu kişinin işine son verdik. Hatta kimi arkadaşların seçimden sonra yapılsın bu işlem uyarısına 'hırsızın bu kurumda bir gün bile işi yok' diyerek cevap verdik. Ondan sonra da karalama başladı." diye konuştu.

Son çıkan fındık ürünlerine hazine desteği sağlayan kararname ile sadece fındığın değil tarımın geleceği için önemli bir adım atıldığını aktaran Pamuk, "Bunun için başbakana teşekkür ediyorum. Bu çok önemli bir adımdı. Bu adım atıldı ama bunun atılmasında bire bir benim de özel çabalarım oldu. Ben görevim sırasında destek olan herkese de teşekkür ediyorum. Bundan sonra da yeni yönetime yapabileceğim katkı olursa her zaman yaparım." şeklinde konuştu.

Fındık üreticilerinden haklarını helal etmelerini de isteyen Pamuk, "Ama içinde en ufak bir şüphesi bulunan varsa o da hakkını helal etmesin. Ben bundan sonra çalışmaya devam edeceğim, çünkü yaşamımı idame ettirmek için çalışmama gerekiyor. İstanbul'dan bazı ciddi teklifler var, bunların hepsine bakacağız. Bir karara varacağız. Ben hep dediğim gibi bir fındık üreticisinin çocuğuyum, köyden geldim ve geldiğim yeri hiç bir zaman unutmadım." dedi.

Pamuk, hafta sonu yapılan mali kurulda genel kurul yapılması kararını kendisini aldırdığını, seçimin sonucunun kendi lehine olmamasına rağmen bundan da pişmanlık duymadığını belirterek, görevine devam etmesi durumunda yeniden yapılanma çalışmalarını yanı sıra geçmişe dönük israf ve usulsüz harcamaların irdeleneceğini, bunun da bir takım çevreleri tedirgin ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA