Fırtınalı Yılların Meclis Başkanı Kemal Güven Vefat Etti - Haberler
Haberi Paylaş

Fırtınalı Yılların Meclis Başkanı Kemal Güven Vefat Etti

ANKA - Haberler | Güncel
Fırtınalı Yılların Meclis Başkanı Kemal Güven Vefat Etti

12 Mart darbesinden sonra Türkiye'nin büyük ekonomik, siyasi ve sosyal zorluklarla karşı karşıya kaldığı yıllarda TBMM Başkanlığı görevini dört yıl yürüten CHP'li Kemal Güven vefat etti Türkiye'de 12 Mart darbesi sonrasında başgösteren petrol...

12 Mart darbesinden sonra Türkiye'nin büyük ekonomik, siyasi ve sosyal zorluklarla karşı karşıya kaldığı yıllarda TBMM Başkanlığı görevini dört yıl yürüten CHP'li Kemal Güven vefat etti Türkiye'de 12 Mart darbesi sonrasında başgösteren petrol krizi, Kıbrıs Barış Harekatı, iç terör ve siyasi istikrarsızlık gibi sorunların en yoğun yaşandığı dönem olan 1973-1977 yılları arasında Meclis Başkanlığı yapan Kemal Güven vefat etti.

Kemal Güven'in 10 Temmuz, Çarşamba günü bir süredir tedavi gördüğü Ankara'daki bir hastanede vefat ettiği bildirildi. Güven için yarın TBMM'de saat 11.00'de devlet töreni düzenlenecek. Güven'in cenazesi daha sonra, Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde, Cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

1921 yılında Erzincan'da doğan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1944'te mezun olan Güven, Kars'ın Posof, Kağızman ve Tuzluca ilçelerinde Cumhuriyet savcılığı görevinde bulundu. Kemal Güven, 1954, 1957, 1961, 1969, 1973 ve 1977 seçimlerinde CHP'den milletvekili oldu. 18 Aralık 1973'te Meclis Başkanlığı'na seçilen Kemal Güven Türk siyasetinin fırtınalı yıllarında TBMM Başkanlığı görevini yürüttükten sonra 12 Eylül 1980'de siyaseti bıraktı.

- Ankara

ANKA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title