'First Lego Ligi Türkiye 9. Sezon Turnuvası"

'First Lego Ligi Türkiye 9. Sezon Turnuvası"

Özel SANKO Okulları, "First Lego Ligi Türkiye 9. Sezon Turnuvası"nda, bölge şampiyonu oldu.

'First Lego Ligi Türkiye 9. Sezon Turnuvası

Özel SANKO Okulları, Türkiye Bilim Kahramanları Derneği'nce düzenlenen "First Lego Ligi (FLL) Türkiye 9. Sezon Turnuvası"nda, bölge şampiyonu oldu.

SANKO'dan yapılan açıklamaya göre, Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi'nde yapılan turnuva, Özel Sanko Okulları ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

"Yaşlanan nüfusa genç çözümler" teması ile düzenlenen turnuvaya, Gaziantep'in yanı sıra Kayseri, Niğde, Mersin, Şanlıurfa, Zonguldak ve Hatay'dan 16 takım katıldı.

Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep'in bölgeleri temsil ettiği yarışmada, takımlar robot performans, proje, takım çalışması alanlarında değerlendirildi. Takımlar oluşturdukları robotlara 2,5 dakikada kendilerine verilen görevleri yaptırırken, temayla ilgili hazırladıkları araştırmayı oluşturdukları projeyi jüriye sundu.

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Serin, şunları kaydetti:

"En kalıcı öğrenmenin yaparak, yaşayarak gerçekleştirildiği öğrenme şekli olduğunun en güzel örneğini oluşturan bu yarışmadan öğrenciler, geniş bir tecrübe ve bilgi birikimiylee ayrılacaklardır. 16 takımın 140 öğrenci ile yer aldığı yarışmada, bu öğrenciler arasından geleceğin mucit ve bilim adamlarının çıkacağına inanıyorum."

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Habib ise öğrencilerin FLL'inde bilimin kolayca erişilebilir ve eğlenceli bir yol olduğunu deneyimlediklerini ifade ederek, geleceğin bilim insanı, matematikçisi, mühendisi, girişimcisi olmak için akranlarına, kardeşlerine ilham olduklarını belirtti.

Turnuvada, Özel SANKO Okulları'ndan yarışmaya katılan öğrenciler Berke Bektaşoğlu, Rana Uygun, Eren Ögücü, Cevdet Özen, Eren Karakullukçu, Kutay Ökten, Emircan Buldan, Oğuzhan Özkur ve Arda Gökçek'den oluşan "SANÇO-2" takımı, bölge şampiyonu oldu.

Dereceye giren takımlar 16-17 Mart tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Muhabir: Yusuf Atlıhan

Yayıncı: Mehmet Güldaş - GAZİANTEP