Fıratnews: Karayılan'ın Kutlamalara Katılmadığı Haberi Cahilce

Fıratnews: Karayılan'ın Kutlamalara Katılmadığı Haberi Cahilce

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF, bir gazetede yer alan "Kandil'deki Etkinlikte Karayılan Yok" başlıklı haberin cahilce olduğu açıklamasını yaptı.

Fıratnews: Karayılan'ın Kutlamalara Katılmadığı Haberi Cahilce

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF, bir gazetede yer alan "Kandil'deki Etkinlikte Karayılan Yok" başlıklı haberin cahilce olduğunu belirterek, "Medya Savunma Alanları bir değil birçok bölgeden oluşuyor, 15 Ağustos'ta tek tören yapılmadı" açıklaması yaptı.

Firatnews. com adlı internet sitesi bir gazetede yer alan "Kandil'deki Etkinlikte Karayılan Yok" başlıklı haberin cahilce olduğunu belirterek, "Kandil bir değil birçok bölgeden oluşuyor, 15 Ağustos'ta tek tören yapılmadı" açıklaması yaptı.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF internet sitesi, bir gazetede yayınlanan, Kandil'de 15 Ağustos "törenlerine" Murat Karayılan'ın katılmadığı, bunun Karayılan'ın yakalandığı şüphelerini artırdığı yolundaki haberin "cahilce" olduğunu belirtti. Fırat Haber Ajansı, "Gazete Medya Savunma Alanları'nda yapılan bir 15 Ağustos kutlamasından yola çıkarak Murat Karayılan'ın kayıp olduğunu duyurdu. Medya Savunma Alanlarında gerçekleşen 15 Ağustos kutlamasına KCK yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, Halk Savunma Merkezi Üyesi Narin Engizek, YJA-Star komutanlarından Rotinda Engin, HPG komutanlarından İsa Serhat, Baran Dersim, Orhan Bingöl ile çok sayıda gerilla katıldığını ANF yazmıştı" hatırlatmasında bulundu.

-ANF HABERİ ELEŞTİRDİ-

ANF, eleştirdiği haberdeki "Karayılan'ın kutlamaya katılıp katılmadığı konusunda herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Bu durum, Karayılan'ın yakalandığına ilişkin şüpheleri artırsa da, İran dün öğle saatlerinde Karayılan'ın yakalanmadığını bir kez daha duyurdu" sözlere şu tepkiyi gösterdi:

"Bizim haberimizde yer belirtilmemesine rağmen kutlamanın yapıldığı yerin "Kandil' olduğunu nereden çıkarmış bilinmez ama açık bir cehalet örneği gösterildiği görülüyor. Medya Savunma Alanları, Kürdistan'ın üç parçasında yer alan, Haftanin, Metina, Zap, Xinere, Xakurke, Kandil ile Zagros'un bir kesimini içine alıyor. Gazete, bu alanları tek bir nokta olarak hayal etmiş olmalı ki, bütün kutlamaların Kandil'de merkezileştiği tahmininde bulunuyor. Oysa gerilla alanlarında hiçbir zaman merkezi bir kutlama yapıldığı görülmemiştir. Bu kutlamalar her zaman farklı alanlarda, farklı komutanların katılımı ile gerçekleşir. "

Basının Duran Kalkan ile Karayılan'ın aynı bölgede birlikte hareket ettiğini de kendi "hayal dünyasında" kurgulamış olması gerektiğini belirten ANF, "Ayrıca sormak gerekiyor, madem kutlamanın nerde yapıldığı ve örgüt liderlerinin nerede ve hangi kutlamalara katıldığı gazete tarafından biliniyorsa, Karayılan'ın yerini ve hangi kutlamaya katılacağını da tahmin etmekte zorlanmaması gerek" eleştirisinde bulundu. - Ankara