Fırat: Tartışılan Erken Seçim Değil

Fırat: Tartışılan Erken Seçim Değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, 'Tartışılan Erken Seçim Değil, Tartışılan Anayasada Belirtilmiş Olan Devlet Kurumlarına, Erklere Verilmiş Olan Yetki Sınırlarının Aşılmasıyla İlgilidir, Erken Seçimle İlgili Değildir' Dedi.

Fırat: Tartışılan Erken Seçim Değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ''Tartışılan erken seçim değil, tartışılan anayasada belirtilmiş olan devlet kurumlarına, erklere verilmiş olan yetki sınırlarının aşılmasıyla ilgilidir, erken seçimle ilgili değildir'' dedi.

Fırat, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasındaki açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda erken seçimin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Fırat, ''Yok, hayır. Tartışılan erken seçim değil, tartışılan anayasada belirtilmiş olan devlet kurumlarına, erklere verilmiş olan yetki sınırlarının aşılmasıyla ilgilidir, erken seçimle ilgili değildir'' yanıtını verdi.

''Kapatma davasıyla ilgili savunma yapıp mahkemeye sunacaksınız, karardan sonra bunda bir değişiklik olur mu?'' şekilindeki bir soruya karşılık olarak Fırat, ''Olabilir. Sürece bakacağız. Daha yeni zaten tebliğ edildi. Biliyorsunuz süremiz var. Bu konuda da Merkez Yürütme Kurulumuz ayrıca karar verecektir'' dedi.

Bir gazetecinin ''Parti kapatmayı zorlaştıran anayasa değişikliğine mesafeli davrandınız. Bu konuda başörtüsüyle ilgili kararın beklendiği ifade ediliyordu karar verildi. Bu konuda atılacak bir adım var mı?'' şeklindeki sorusunu Fırat, ''Tabi öncelikle şunu düzeltmek lazım 10 ve 42. maddeye baktığımız zaman başörtüsüyle doğrudan ilgili olan bir yasal düzenleme değildir. Bu tamamen eşitlik ilkesi ve eğitim konusundaki yüksek öğretimde eşitlik ilkesiyle ilgilidir'' diyerek yanıtladı.

Fırat, ''Türban düzenlemesi Anayasa değişikliği iptal edildi. MHP Genel Başkanı'nın bir çağrısı oldu 'kapatma davasının temel argümanı ortadan kalkmış oldu' diye bu kapatmayı nasıl etkiler?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Türban düzenlemesi demeyelim ona, yanlış olur. İkisi birbirinden ayrı ve bağımsız olan davalardır. Birisi Anayasa değişikliğinin incelenmesiyle ilgilidir. Aslında Anayasamız çok açık ve sarih olarak TBMM tarafından yapılmış olan anayasa düzenlemelerinin ancak şekil bakımından Anayasa Mahkemesi tarafından inceleneceği konusunda kesin hükme sahiptir. Dolayısıyla bu madde aşılarak esasa girilmiş olmasını biz Anayasa'nın ihlali olarak değerlendiriyoruz. Parti kapatma tamamen ayrı bir konudur, ayrı maddelerle ilgilidir.''

Dengir Mir Mehmet Fırat, savunmaya Merkez Yürütme Kurulu'nda mı karar verileceğine yönelik bir soru üzerine de ''Savunma bir ekip tarafından hazırlanır. Hızlandırılması ve içeriğinin ne olması konusu tabii ki Merkez Yürütme Kurulu tarafından karara bağlanır. Biliyorsunuz daha yeni aldık. Hazırlık safhası ve ondan sonraki stratejiler Merkez Yürütme Kurulu tarafından değerlendirilecektir. Bugünkü Merkez Yürütme Kurulumuz tamamen az önce açıklamış olduğum konuyla ilgiliydi'' dedi.

Savunma vermemek gibi bir stratejilerinin olup olamayacağı sorusuna Fırat, ''Merkez Yürütme Kurulu her şeye kadirdir. Neye karar verirse o yapılır'' karşılığını verdi.

''Anayasa Mahkemesinin kararı ile ilgili Meclis'te bir genel görüşme açmak gündeminizde mi?'' sorusuna karşılık olarak ise Fırat, ''Anayasa Mahkemesinin kararları üzerine Meclis görüşmesi açılamaz. Açılmasına da gerek olmadığı kanısındayım'' dedi.

Bir gazetecinin ''Bazı hukukçular Anayasa Mahkemesinin yetkisini aştığını öne sürüyor buna katılıyor musunuz?'' sorusu üzerine Fırat, ''Bu yöndeki girişim hukuki sorunlara yol açar. Zaten hukuki yönden bir sorun açılmıştır. Hukuki sorunları çoğaltma yönünde bir gayretin içerisinde olunmaması gerektiği kanısındayız'' diye konuştu.

Kaynak: AA