Finlandiyalılar, Türk Yaş Meyve ve Sebzesiyle Tanışacak - Haberler
Haberi Paylaş

Finlandiyalılar, Türk Yaş Meyve ve Sebzesiyle Tanışacak

Finlandiyalılar, Türk Yaş Meyve ve Sebzesiyle Tanışacak
AA - Haberler | Yerel

Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda Finlandiyalılar'ın Türk yaş meyve ve sebzesiyle tanışması sağlanacak.

Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda Finlandiyalılar'ın Türk yaş meyve ve sebzesiyle tanışması sağlanacak.

Akdeniz İhracatçı Birliklerinden (AKİB) yapılan açıklamaya göre, Finlandiya piyasaları ve Türkiye'nin bu konudaki yüksek potansiyeli göz önüne alınarak, Türkiye'nin taze meyve sebze ürünlerinin Finlandiya'ya ihraç edilebilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde ve AKİB organizatörlüğünde 24-26 Mayıs'ta Finlandiya'ya yönelik taze meyve sebze ürünlerini kapsayan, "Sektörel Ticaret Heyeti Programı" gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanı Tayfun Kılıç ve AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak'ın başkanlık ettiği ve Türkiye genelinde ilgili sektör temsilcilerinin tümünün davet edildiği programa, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Antalya İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeleri ile Adana, Antalya, Hatay ve Mersin'den 10 firmanın 14 temsilcisi katıldı.

Program kapsamında ilk olarak 22 Mayıs'ta katılımcılara Finlandiya ekonomisi, pazarı, ülke profili, Türkiye ile ekonomik ilişkileri hakkında, Helsinki Ticaret Müşaviri Alp İçen tarafından brifing verildi.

Daha sonra Finlandiya'nın sektörel anlamda en büyük firmalarından olan

"Veikko Laine" yerinde ziyaret edilerek, ithal ettikleri ürünler, hangi ülkelerden ithalat yaptıkları ve ithalat sırasında izlenen lojistik haritası hakkında bilgi edinildi.

Heyet, daha sonra Finlandiya'nın en büyük toptan satış yeri olan "Heino Tukku"ya giderek, taze meyve sebze ürünlerini ve marketlerdeki sunumunu görme imkanı buldu. 23 Mayıs'ta ise resmi ziyaretler kapsamında Türkiye'nin Helsinki Büyükelçiliği ziyaret edildi.

Finlandiya'nın bürokratik yapısı ve kültürel özellikleri hakkında heyeti bilgilendiren Büyükelçi Selah Korutürk, Finlandiya ile iş yapmak isteyen firmaların iş yapma konusunda zorluklar yaşayabileceği, ama bu zorlukların üstesinden kararlılıkla gelindiği takdirde çok önemli anlaşmalara imza atılabileceğini kaydetti.

- MERSİN

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title