Finlandiya'nın Sonuç Bildirisi Taslağı Ağırlaştı

Finlandiya'nın Sonuç Bildirisi Taslağı Ağırlaştı

Türkiye'nin Geçtiğimiz Hafta AB'ye İlettiği "Limanlar Önerisi" İşe Yaramadı.

Finlandiya'nın Sonuç Bildirisi Taslağı Ağırlaştı

Türkiye'nin geçtiğimiz hafta AB'ye ilettiği "Limanlar önerisi" işe yaramadı. Türkiye'nin AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Türkiye ile müzakerelerin geleceği konusunda hazırladığı karar tasarısı Ankara aleyhine sertleşti

ABHaber.com'un haberine gore Pazartesi günü AB dışişleri bakanları toplantısında ele alınacak taslakta, özellikle Rumların talepleri doğrultusunda şu değişiklikler yapıldı:

-AB üyesi ülkeler, Türkiye ile müzakerelerin çeşitli başlıklarda askıya alınmasına, hiç bir müzakere başlığının Türkiye limanlarını Rum kesimine açmadan kapanmamasına onay veriyor. (Açılmayacak başlık sayısı yarın yapılacak toplantıdaki tartışmaya bırakılıyor.)

-AB üyesi ülkeler, Türkiye'nin limanlarını açıp açmama konusunda kat ettiği mesafenin AB Komisyonu tarafından hazırlanacak bir raporla değerlendirilmesini istiyor. (Önceki taslakta bunun Komisyon'un her sene hazırladığı rutin yıllık İlerleme Raporları ile değerlendirilmesi öngörülüyordu. Yeni taslakta bu bölüm değiştiriliyor ve Merkel'in önerdiği "Türkiye'ye ileriki bir tarihte randevu verilmesi ve Türkiye'nin durumun gözden geçirilmesine kapı aralanıyor)

-AB Komisyonu'nun raporu, yalnızca Gümrük Birliği ve limanların açılması ile ilgili olmayacak. Son karar taslağında bu konu AB'nin 21 Eylül 2005'te yaptığı Kıbrıs karşı deklerasyonundaki konulara genişletiliyor. Bu Kıbrıs Rum tarafının tanınması konusunu da içeriyor.

-Daha önceki raporda, Komisyon'un Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini "doğrulaması"-confirm- durumunda müzakere başlıklarının açılabileceği belirtiliyordu. Son taslakta AB Komisyonu'nun bunu kanıtlaması (verify) sözcüğü kullanılıyor. (ANKA)

Kaynak: ANKA