Finlandiya'nın Kıbrıs Girişimi

Finlandiya'nın Kıbrıs Girişimi

Avrupa Birliği (AB) ve Akdeniz Ülkeleri Dışişleri Bakanlarının Katılacakları, Gelecek Hafta Düzenlenecek Toplantıda, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Kıbrıs ile İlgili Kilitlenmeyi Çözme Yolunda Girişimlerde Bulunabileceği Bildirildi.

Finlandiya'nın Kıbrıs Girişimi

Avrupa Birliği (AB) ve Akdeniz ülkeleri dışişleri bakanlarının katılacakları, gelecek hafta düzenlenecek toplantıda, AB dönem başkanı Finlandiya'nın, Kıbrıs ile ilgili kilitlenmeyi çözme yolunda girişimlerde bulunabileceği bildirildi.

Reuters'ın haberine göre diplomatik kaynaklar, kilitlenmenin çözümü yolunda bu toplantıya umut bağlandığını belirtiyor.

Buna karşın Rum kesimi dışişleri bakanı George Lillikas, Türkiye'nin tutumunu değiştirmemesi halinde bu toplantıya katılmayacağını belirtti.

Lillikas, Rum devlet radyosuna yaptığı açıklamada, ''bizim açımızdan kilit önemde olan noktalar Türk tarafınca kabul edilirse, programımı değiştirir ve giderim'' dedi. Rum bakan, fikrini değiştirmesi gereken tarafın kendileri değil, Türk tarafı olduğunu savundu.

Öte yandan Belçike Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, ''durumun, aslında Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan ülkelerce kullanılıyor olması kaygısı taşıdığını'' söyledi.