Fındıkta, Üretici Sabrı Fiyatı Yükseltiyor" - Haberler
Haberi Paylaş

Fındıkta, Üretici Sabrı Fiyatı Yükseltiyor"

AA - Haberler | Yerel
Fındıkta, Üretici Sabrı Fiyatı Yükseltiyor

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ekonomik gelir kaynağı fındıkta üreticilerin kontrollü şekilde pazara ürünü indirmesi halinde fiyatların yükseleceği bildirildi.

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ekonomik gelir kaynağı fındıkta üreticilerin kontrollü şekilde pazara ürünü indirmesi halinde fiyatların yükseleceği bildirildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadenizli üreticilerin fındık fiyatını takip ettiğini söyledi.

Sezonun açılmasıyla birçok üreticinin aniden ürününü pazara indirdiğini anlatan Soydan, "Özellikle gurbetteki üreticilerimiz, ihtiyacı olan üreticilerimiz, işçi yevmiyesi verenler bir anda pazara fındığını indirdi. Okul ve Kurban Bayramı dolayısıyla ihtiyacı olan üreticilerimiz de ürününü pazara getirdi. Aşırı derecede emanete fındık bırakıldı" dedi.

Soydan, geçen hafta itibarıyla fındık fiyatının çıkışa geçtiğine işaret ederek, "Bu çıkışın en önemli nedeni, piyasaya fındığın çok kontrollü şekilde inmeye başlamasıdır. Çok düşünmeden fındığını pazara indiren üreticilerimizin fındıkları elden çıktıktan sonra şu anda, 'ben fındığımı iyi fiyata satacağım' diyen üreticiler elinde fındığını tutuyor. Bu da fiyatların yükselmesini sağlıyor" diye konuştu.

Bölgenin sahil ve orta kesimindeki üreticilerin bir bölümünün ürününü sattığını ifade eden Soydan, yüksek kesimlerdeki üreticilerin ise fındığını beklettiğini dile getirdi.

"Yüksek kesimdeki üreticiler 14-15 liraya fındık satabilirler"

Pazara inmeyen fındığın çuvallarda bekletildiğini belirten Soydan, şunları kaydetti:

"Bakıldığı zaman orta ve sahil kesiminde fındığını pazara indirmek isteyenler indirdi. Şu anda harmanlarda fındık yok. Fındık çuvallarda. Özellikle yüksek kesimlerdeki üreticilerin bir kısmı fındığını harmanda kurutuyor. Bu üreticilerimiz çok dikkatli olmalı. Çünkü onlar, orta ve sahil kesimindeki gibi fındığını ihtiyacı olmadan, özellikle emanete bırakmalı. Onlar bu işi dikkat etmeli. Sahil ve orta kesimdeki üreticilerimiz 10,50 ya da 11 liraya fındık sattı. En azından yüksek kesimdeki üreticiler 14-15 liraya fındık satabilir ama biraz daha sabırlı olmaları lazım."

Soydan, kontrollü şekilde fındığın pazara inmesi durumunda fiyatların yükseleceğine dikkati çekerek, "Şu anda zaten kontrollü bir şekilde fındık iniyor. Manavlarla da zaman zaman görüşüyoruz. Fındığın inmediğini söylüyorlar. Şu anda üreticinin istediği gibi bir fındık programına doğru giriyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde üreticinin beklediği 14-15 lira gibi fiyatları göreceğiz diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title