Fındık Üreticileri İki Aydır Umduğunu Bulamıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Fındık Üreticileri İki Aydır Umduğunu Bulamıyor

AA - Haberler | Yerel
Fındık Üreticileri İki Aydır Umduğunu Bulamıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, 20 Ağustos'tan itibaren pazara indirilmeye başlanan fındığın fiyatının 15 liraya çıkmaması nedeniyle üreticilerin henüz umduklarını bulamadığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, 20 Ağustos'tan itibaren pazara indirilmeye başlanan fındığın fiyatının 15 liraya çıkmaması nedeniyle üreticilerin henüz umduklarını bulamadığını söyledi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon rekoltenin geçen yıla oranla yüksek olduğunu ancak fiyatın istenilen düzeyde olmadığını ve ciddi şekilde düştüğünü belirtti.

Geçen sezon 22 liraya kadar çıkan fındık fiyatının bu sezon 10 liraya kadar indiğini ifade eden Soydan, "Aradan geçen iki aylık sürede üreticilerin 15 lira beklentisi boşa çıktı. Fındık şu anda serbest piyasada 12 lira civarında fiyattan alıcı buluyor" dedi.

Soydan, üreticilerin 15 lira beklentilerinin sürdüğüne işaret ederek, "20 Ağustos'tan itibaren pazara indirilmeye başlanan fındığın fiyatının 15 liraya çıkmaması nedeniyle üreticilerimiz henüz umduklarını bulamadı ancak üretici direnmekte kararlı. Bizim de beklentimiz serbest piyasada fındığın kilogram fiyatının 15 lirayı bulması" diye konuştu.

Üreticilerin alın terinin karşılığının 15 lira olduğunu kaydeden Soydan, "Maalesef rekolte karşısında gülen üreticilerimizin yüzü, fiyatın düşük olması nedeniyle bir türlü gülmedi. Binlerce üreticimiz hayal kırıklığı yaşıyor. İnşallah fiyat bir an evvel yükselmeye başlar" ifadelerini kullandı.

Soydan, fındığın çok değerli bir tarım ürünü olduğunu, gerçek değerinin artık anlaşılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title