"Fındık Politikasında Kararı Siyasiler Verecek Gibi Görünüyor"

"Fındık Politikasında Kararı Siyasiler Verecek Gibi Görünüyor"

Ulusal Fındık Konseyi (Ufk) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Fındıkta Bu Yıl İzlenecek Politikayı Belirlemek Üzere Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) Düzenlenen Toplantıda, İzlenecek Politika Konusunda TMO ile Aralarında Fazla Görüş Farkının Bulunmadığını Gördüklerini Belirtirken, 'Uygulanacak Politikada Kararı Siyasiler Verecek Gibi Görünüyor' Dedi.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındıkta bu yıl izlenecek politikayı belirlemek üzere Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) düzenlenen toplantıda, izlenecek politika konusunda TMO ile aralarında fazla görüş farkının bulunmadığını gördüklerini belirtirken, ''Uygulanacak politikada kararı siyasiler verecek gibi görünüyor'' dedi.

TMO'da bugün, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları başkanlığında yapılan ve TMO, TAGEM ve TÜGEM, FİSKOBİRLİK genel müdürleri ile Ulusal Fındık Konseyi (UFK) temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıdan sonra AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Arslantürk, kendilerinin ''TMO'nun 1,5-2 YTL fiyat üzerinden çiftçiye avans vererek piyasaya girmesi, ayrıca telafi edici ek destekler ödenmesi'' yönündeki önerilerine TMO'nun fazla uzak olmadığını gördüklerini söyledi.

Arslantürk, ''Fındıkta izlenecek politika konusunda TMO ile aramızda çok fazla fikir ayrılığı olmadığını gördük. Ancak, uygulanacak politika konusunda kararı siyasiler verecek gibi görünüyor'' dedi.

Arslantürk, bu yılki rekoltenin de yüksekliği nedeniyle, iç piyasada fiyatların düşmemesi için TMO'nun stoklarındaki fındığı mutlaka yağlık olarak değerlendirmesi gerektiğini vurgularken, aynı şekilde FİSKOBİRLİK'e verilecek fındığın da piyasaya sürülmemesi, yağlık olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

TMO'nun kilosu 1,1 YTL'den FİSKOBİRLİK'e vereceği 30 bin ton fındığın birliği kurtarmayacağını, TMO'nun zararını artıracağını anlatan Arslantürk, Fiskobirlik'i kurtarmak için başka çözüm yolları bulunması gerektiğini kaydetti.