Fındık İhracatçıları 2014 Ten Umutlu

Türkiye tarım ürünleri ihracatından tek başına yüzde 8,3 pay alarak en önemli ihraç kalemlerinden biri olarak öne çıkan fındık, pazarının bir numaralı üretici ve ihracatçısı olmayı sürdürdü.

Fındık İhracatçıları 2014 Ten Umutlu

Türkiye tarım ürünleri ihracatından tek başına yüzde 8,3 pay alarak en önemli ihraç kalemlerinden biri olarak öne çıkan fındık, pazarının bir numaralı üretici ve ihracatçısı olmayı sürdürdü. Yurtdışı piyasalardaki gelişme ve rakip ülkelerin sayısının artmasına karşın 2013 yılında bir önceki yıla oranla miktar bazında ihracatını yüzde 4 artırarak 276 bin tona ulaşan sektör, değer bazında ihracatı ise yüzde 1 gibi çok küçük bir düşüşle 1.73 milyar dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Tek başına küresel fındık ihracatının yaklaşık yüzde 70"ini karşılayan Türkiye, Almanya'dan ABD'ye, Avustralya'dan Güney Kore'ye kadar dünyanın dört bir yanındaki yaklaşık 111 ülkeye/bölgeye ihracat yaparak önemli bir pazar çeşitliliğine sahip. İhracatta AB ülkeleri başı çekiyor. Ardından, AB üyesi olmayan diğer Avrupa ülkeleri, Denizaşırı ülkeler ve diğer ülkeler geliyor. Ülkeler bazında bakıldığında Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, Kanada, Polonya, İsviçre, Hollanda, Ukrayna ve Belçika'nın ilk on sırayı aldığı görülüyor.

-FINDIK İHRACATININ YÜZDE 31'İNİ İSTANBUL GERÇEKLEŞTİRİYOR-

Türkiye fındık ihracatının yüzde 31'ini ise İstanbul bölgesi gerçekleştiriyor. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2013 yılında sektör ortalamasının üzerinde başarılı bir performans sergiledi. 2013 yılı ihracatını yüzde 7 oranında artıran İstanbul, 546 milyon dolar düzeyini yakaladı.

-ÖZONGUN: "NET İHRACAT'IN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR, TANITIM FAALİYETLERİ SÜRECEK"-

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ufuk Özongun cari açık sorunu göz önünde bulundurulduğunda; ithal girdiye dayanmaksızın "net ihracat" yapan sektörün öneminin daha net anlaşıldığını vurguladı. Türkiye'nin dünyanın bir numaralı fındık tedarikçisi olarak 110'u aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirerek yurtdışında ciddi bir saygınlığa sahip olduğunu vurgulayan Özongun, "Türk fındık ihracatı sektörü 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda önemli bir rol oynuyor. Türkiye'nin ilk sektörel tanıtım grubu olan Fındık Tanıtım Grubu (FTG) çatısı altındaki faaliyetlerimiz artarak sürecek. ABD, Çin, Japonya gibi hedef pazarlarda yoğun ve çeşitli etkinliklerle, Türk fındığını dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz" dedi.

-"KÜRESEL EKONOMİDEKİ TOPARLANMA İHRACATIMIZA MÜSPET YANSIR"-

Küresel ekonomide, özellikle Türkiye'nin başlıca ihraç pazarı olan AB ekonomisindeki toparlanma eğiliminin fındık ve mamulleri ihracatına da olumlu yansıyacağını kaydeden Özongun, alınan önlemlerin Avrupa ekonomilerinde tekrar genişletici ve ticaret artıcı etkiye yol açmasının sadece ihracat adına değil küresel ekonomi için de geleceğe dönük bir moral unsuru olacağını belirtti. Özongun, dolayısıyla sektörel sorunların varlığına rağmen ihracat açısından 2014 yılından umutlu olduklarını dile getirdi.