Fındık Fiyatı Yükselişe Geçti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Fındık Fiyatı Yükselişe Geçti

AA - Haberler | Ekonomi
Fındık Fiyatı Yükselişe Geçti

Ordu'da, şubat ayının son haftasında 8 liradan alıcı bulan fındığın fiyatı bu ay yükselmeye başladı.

Ordu'da, şubat ayının son haftasında 8 liradan alıcı bulan fındığın fiyatı bu ay yükselmeye başladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındığın fiyatının yeniden yükselişe geçtiğini belirterek, "Şubat ayının son haftasında Ordu Ticaret Borsası'nda 8 liradan işlem gören fındığın fiyatı, bugün itibarıyla 9 lira 20 kuruşa yükseldi. Serbest piyasada ise fındık 10 lira seviyelerinden alıcı buluyor" dedi.

Geçen ayı 8 lira seviyelerinde kapatan fındık fiyatının az da olsa artış göstermesi karşısında mutlu olduklarını ifade eden Soydan, "Bu artışın önümüzdeki süreçte devam etmesini arzu ediyoruz. Halen üreticilerimiz depolarında beklettikleri ürünlerini pazara indirmeme konusunda bir direnç gösteriyor. Açıkçası bu direnç fiyatların artmasına neden oluyor" diye konuştu.

Soydan, fiyatların biraz daha yükselmesi durumunda üreticilerin ellerindeki fındığı satmakta kararlı olduğunu belirterek, "Henüz bu fiyatlar yeterli değil. Üretici bekleyişini sürdürüyor. Serbest piyasada fiyatların yeniden 13-14 lira olması durumda üreticilerimiz fındığını satacaktır" ifadesini kullandı.

Artan fiyatlar moral oldu

Fiyatların yeniden yükselmesi karşısında üreticilerin moral bulduğuna işaret eden Soydan, "Fındık, bölgemizdeki üreticilerimizin neredeyse tek geçim kaynağı. Bu nedenle üreticilerimiz fındık fiyatlarını çok yakın takip ediyor. Üretici fiyat düştüğünde nasıl üzülüyorsa fiyat yükselmeye başladığında seviniyor ve morali yükseliyor. Fındık bizim için çok önemli bir tarım ürünü. Bölgemizin tek geçim kaynağı. Ülkemize en çok döviz kazandıran tarım ürünü. Bu nedenle fiyattaki gelişmeleri çok önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Soydan, bu sezon fındığını bekleten üreticilerin, önceden fındığını satanlara oranla günlerinin daha stresli geçtiğini, tek temennilerinin bu üreticilerin de yüzlerinin bir an önce gülmesi olduğunu sözlerine ekledi.

AA - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
Yorumlar (1)
Aydın ÇAĞLAR:Fındık fiyatı en az 13 tl olması gerekir
500
title