FINDIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ HABERLERİ

Fındık Araştırma Enstitüsü Haberleri

Fındık Araştırma Enstitüsü haber, Fındık Araştırma Enstitüsü son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Fındık Araştırma Enstitüsü - 08.05.2018
Fae'den Fındık Rekolte Tespit Komisyonlarına Eğitim
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce 16 ilde kurulan fındık rekolte tahmin komisyonlarına yönelik Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) tarafından eğitim programı düzenlendiği bildirildi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 09.04.2018
Fındık Üreticilerine Hastalıklarla Mücadele Çağrısı
Üreticilerin geçmiş yıllarda hava şartlarının elverişsiz olması nedeniyle külleme hastalığıyla yeterince mücadele edemediğini ancak bu yıl hava şartlarının çok iyi olduğunu kaydeden Karan, şöyle devam etti: "Üreticilerimiz külleme hastalığıyla mutlaka ve mutlaka mücadele etmelidir. Külleme hastalığıyla ilaçlı mücadele dönemi başladı. Bunun yanında dal kanseri, kök çürüklüğü hastalığı, zararlı ot ve zararlı böceklere karşı da mutlaka gerekli mücadele yapılmalı. Kaliteli ve verimli ürün için zaman kaybetmeden gerekli mücadeleyi yapmalıyız." Karan, geçen ay Karadeniz Bölgesi'nde de etkili olan toz bulutunun fındık bahçelerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Toz bulutuna bağlı olarak, fındık ocaklarında kuruma gözlemliyoruz. Konuyla ilgili, Fındık Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalışma yürütüyoruz.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 20.03.2018
Soğuğa Dayanıklı Fındık Çeşidi Geliştirilecek
Fındık Araştırma Enstitüsünce, fındık çeşitlerinin soğuğa dayanıklılıkları test edilerek belirlenecek genotiplerden yeni bir çeşit ortaya çıkartmak üzere çalışma başlatıldı.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 14.12.2017
Fae'den "Aşılı Fidan" Açıklaması
Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, "aşılı fındık üzerinde enstitü tarafından yapılan çalışmalarda dönüm başına 650 kilogram verim alındığı" yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 14.12.2017
Fındıkta Dönüm Başı Verim Polemiği
Fındıkta fiyatın ardından şimdi de dönüm başına üretim miktarı tartışılıyor. Fındık Araştırma Enstitüsü, Gümüşova Ziraat Odası tarafından "dönüm başına 650 kilogram üretim yapan fındık çeşidi"nin bulunduğu yönündeki açıklamaları yalanladı.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 12.12.2017
Fae'den Üreticilere Toprak Analizi Çağrısı
Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) yetkilileri, üreticileri fındıkta daha fazla verim elde etmek için gübreleme öncesi toprak analizi yaptırmaları çağrısında bulundu.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 29.11.2017
Fındıkta Sertifikalı Fidan Üretimine Geçildi
GİRESUN Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, fındık bahçelerinin, yeni dikim sistemleri, uygun dikim mesafesi ve bulunduğu yere göre uygun fındık çeşitleriyle yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirterek, bunun için sertifikalı fidan üretimine başladıklarını söyledi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 29.11.2017
Dha Yurt Bülteni-11
Görüntü Dökümü ------------------------ Boğazından bıçaklanan seyyar satıcı Esat Kıran'ın yerde kanlar içinde görüntüsü Yerdeki kanlar Olay yerindeki kalabalık  Esat Kıran'ın sağlık fotoğrafları SÜRE: 40"    BOYUT: 41,4 MB Haber: Ali KADI-Kamera: NİĞDE, ==================================================== (ÖZEL HABER ) 5)FINDIKTA SERTİFİKALI FİDAN ÜRETİMİNE GEÇİLİYOR GİRESUN Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, fındık bahçelerinin yüzde 80'i için yeni dikim sistemleri, uygun dikim mesafesi ve bulunduğu yere göre uygun fındık çeşitleriyle yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirterek bunun için sertifikalı fidan üretimine başladıklarını söyledi. Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, Doğu Karadeniz Bölgesindeki fındık bahçelerinin çok uzun yıllar önce dikildiğini, bu nedenle de verimin düşük olduğunu belirtti.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 29.11.2017
Fındıkta "Sertifikalı Fidan" İçin Çalışma Başlatıldı
Fındık fidanının sertifikalı olarak yetiştirilebilmesi için Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) tarafından özel korumalı fidan serası kuruldu.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 10.11.2017
Dha Yurt Bülteni-9
İYİ TARIMLA ÜRETİM ARTACAK Ordu ve Giresun'da geçtiğimiz yıllarda fındık bahçelerinde görülen küllenme hastalığının geçen yıl rekolteyi olumsuz yönde etkilediğini, bununla ilgili olarak zirai mücadele çalışmalarının da başarıyla devam ettiğini belirten Selami Akarsu, fındık bahçelerinin mutlaka iyileştirilmesi tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi: "Bölgemizde geçen yıllarda küllenme hastalığı vardı. Bu yıla bakarsak azalma var. Fındığın doğumu ile ilgili etkili oldu, rekolte düşüklüğü oldu. Tarım Danışmanlarımız ve Gıda Tarım Müdürlüğü Danışmanları çalışıyor. Fındık bahçeleri ciddi boyutta yaşlı. Bunların mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığımız ürün kaybı olmaması için destekleme yapabilir. Fidanımız yok, fındık ocaklarının yenilenmesi lazım. Sertifikalı fidan sorunumuz var. Üreticimiz geldiğinde belli satış noktalarında sertifikalı fidan alıp bunu bahçesine dikmesi lazım. Bu büyük bir eksiklik, Fındık Araştırma Enstitüsü'nün bu yöntemi hızlandırmak için bu işi yapması gerektiğine inanıyorum.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 25.08.2017
Fae'den Üreticilere "Harman" Uyarısı
Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürlüğü, fındığın hasat edilerek kurutulması için harman alanında yapılması gerekenler konusunda üreticileri uyardı.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 19.08.2017
9. Uluslararası Fındık Kongresi
Samsun'da düzenlenen "Uluslararası Fındık Kongresi"ne katılan akademisyenler ve bilim insanları, Fındık Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 14.08.2017
Trabzon'da Aşılı Fidanlardan Fındık Hasat Edildi
Trabzon'da, Fındık Araştırma Enstitüsünce yapılan çalışmalarla üretilen aşılı fındık fidanlarının dikildiği bahçede bu yıl hasat yapıldığı bildirildi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 25.07.2017
Yeni Fındık Çeşitleri Örnek Bahçede Verim Verdi
TTB'den yapılan yazılı açıklamada, proje çerçevesinde Ortahisar ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi'nde İhsan Mazlum adlı üreticiye ait bahçeye, merkezi Giresun'da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsünce yapılan seleksiyon çalışmaları ile elde edilen yeni fındık çeşitlerinden "Allahverdi" ve "Okay 28" fındık türlerinin dikildiği belirtildi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 09.07.2017
Ordu'da Fındıkta Tahmini Rekolte Çalışmaları Tamamlandı
Tarım il müdürlüklerinin koordinesinde Ordu Üniversitesi, Ordu Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Altınordu Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin de katıldığı rekolte tespit komisyonunun çalışmalarını tamamladığını ifade eden Soydan, "Komisyon tarafından hazırlanan rapor Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza gönderildi.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 09.07.2017
Giresun'da Fındıkta Tahmini Rekolte Çalışmaları Tamamlandı
Angın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlükleri koordinesinde Giresun Üniversitesi, Giresun Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Giresun Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin de katıldığı rekolte tespit komisyonunun kurulduğunu anımsattı.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 05.07.2017
Trabzon'da Fındık Rekolte Tespit Çalışmaları Tamamlandı
Açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinesinde çalışma yapan rekolte tespit komisyonunda TTB, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı Karadeniz Bölge Müdürlüğü, Akçaabat Ziraat Odası, FİSKOBİRLİK, TÜİK, Karadeniz İhracatçı Birlikleri, TMO, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü temsilcilerinin yer aldığı vurgulandı.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 28.06.2017
Ordu'da Tahmini Fındık Rekoltesi Tespit Ediliyor
Müdürlükleri koordinesinde Ordu Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Altınordu Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla rekolte tespit komisyonu kurulduğunu anımsatan Yılmaz, komisyon üyeleri tarafından 10 gün içinde hazırlanacak raporun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sunulacağını belirtti.
Fındık Araştırma Enstitüsü - 28.06.2017
Giresun'da Fındıkta Tahmini Rekolte Tespitine Başlandı
Angın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlükleri koordinesinde Giresun Üniversitesi, Giresun Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Giresun Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin katıldığı rekolte tespit komisyonunun kurulduğunu belirtti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Fındık Araştırma Enstitüsü Haberleri | Fındık Araştırma Enstitüsü Haber - Haberler - Sayfa 2 - Fındık Araştırma Enstitüsü haberleri, son dakika fındık araştırma enstitüsü haber ve gelişmeleri burada. Fındık Araştırma Enstitüsünden Erken Hasat Uyarısı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.4.2021 18:37:59. #1.16#

title