Fındık 9 Liraya Düşmesi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Fındık 9 Liraya Düşmesi

AA - Haberler | Ekonomi
Fındık 9 Liraya Düşmesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatının 9 liraya gerilemesine ilişkin, "Serbest piyasa sistemi çökmüştür.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatının 9 liraya gerilemesine ilişkin, "Serbest piyasa sistemi çökmüştür. Bu saatten sonra kimsenin serbest piyasa koşullarını konuşmaması lazım" dedi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatının artmasını beklerken fiyatların günden güne düştüğünü belirterek, "Bundan sonra fındık konusunda yeni bir yol haritası bulunması lazım. Biz artık fındıkta devlet elinin olmasını istiyoruz. Daha dün 10 lira olan fındık bugün 9 liraya düşmüştür" diye konuştu.

Üreticinin artık uçuruma doğru gittiğini savunan Soydan, "Bu, fındığın ve üreticilerimizin geleceği için tehlike. Üreticilerimiz bu durumdan çok rahatsız ve memnun değil. Bunu herkesin görmezi lazım. Şu anda üreticileri ayakta tutan tek şey, yazılı ve görsel basının yaptığı haberler. Aksi durumunda üretici daha kötü ve zor durumda olacaktı. Buna artık 'dur' diyelim" ifadesini kullandı.

Soydan, serbest piyasa koşullarından ihracatçıların memnun olduğunu ancak üreticilerin memnun olmadığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Üreticilerimizin paniği arttı. Artık biz bu durumu görmezden gelemeyiz. Fındık fiyatlarının 14'ten 9 liraya kadar gerilemesi nasıl olur? Biz burada haksızlık ve haksız rekabet olduğunu düşünüyoruz. Artık ok yaydan çıkmıştır. Üretici mağdur olmaktadır ve bundan sonra bu serbest piyasanın sorgulanması lazım. Bana göre serbest piyasa sistemi çökmüştür. Bu saatten sonra kimsenin serbest piyasa koşullarını konuşmaması lazım. Türk fındığı yabancı bir firma ve yerli işbirlikçileriyle tekelleşmeye doğru gidiyor. Burada sadece üretici kaybetmeyecektir, manav ve sanayici de kaybedecektir. Bakıldığında kamuoyunda sivil toplum örgütlerinin, üreticilerin yanında olduğunu görüyoruz. Biz yine 'ziraat odaları olarak, TZOB olarak ne yapabiliriz' konusundaki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hiç kimse üreticinin bu mağduriyetinden dolayı bizleri geri durduramaz."

Ziraat odalarına yönelik eleştiri

Soydan, sezon başında üreticilere fındıklarını satmamaları yönünde çağrılar yaptıklarını ve bu süreçte kendilerine eleştiriler yöneltildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz serbest piyasa şartlarına göre doğru yaptığımıza inanıyoruz. Çünkü pazara fındık inmemesi durumunda fiyat artacaktır. Serbest piyasa bu anlama gelmektedir ancak bu sezon fındık pazara inmemesine rağmen fiyatlar artacağı yerde düştü. Bu da bu sistemin çöktüğü anlamına gelmektedir. Biz yaptığımız çağrıların arkasındayız ancak sistemde çok ciddi sorun var. Bunun aşılması gerekmektedir. Bizim mücadelemiz buna yöneliktir. Bundan sonra da bu mücadelemize devam edeceğiz. Ta ki üreticiler alın terinin karşılığını alana kadar."

Fiyat düşüşünün devam etmesine üreticilerin daha fazla dayanamayacağını kaydeden Soydan, "Bununla ilgili yeni fındık sezonu gelene kadar mutlaka çözüm bulunması lazım. Aksi durumunda üreticilerin ve kamuoyunun psikolojisi buna dayanmaz. Çok büyük sıkıntılar olur. Sosyal patlamalar olur" değerlendirmesini yaptı.

Soydan, sokak eylemlerinin olmasını asla arzu etmediklerini, bu sorunu kurumlarla çözmek istediklerini sözlerine ekledi.

AA - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title