Fındığı 'Kar' Vurdu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Fındığı 'Kar' Vurdu

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
Fındığı 'Kar' Vurdu

Hafta sonu Ordu'da etkili olan kar yağışı fındık bahçelerinde ciddi zararlara neden oldu.

Ziraat Odaları Ordu Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, hafta sonu Ordu'da etkili olan kar yağışının fındık bahçelerinde zarara neden olduğunu söyledi.

Arslan Soydan, düzenlediği basın toplantısında fındık ürününde hasar tespit çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

EKSİ 5'LER GÖRÜLDÜ

Soydan, yaptığı açıklamada, "Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan fındık ürününde mevsim normali gereği yapraklar açtı. Fındık doğumları gerçekleşmeye başladı. Her zaman ziraat odaları olarak 'Acaba ne zaman kar yağacak' diye endişelerimiz vardı. 

Hafta sonu yağan kar yağışı buzlanma nedeniyle şu anda bahçelerimizde ciddi zararların oluştuğunu görmekteyiz. Fındık ürünü eksi 2 dereceden sonraki hava ısısı tehlikelidir. Sahil kesiminde hava sıcaklığı eksi 2'lerin altına düşmüştür. Yüksek ilçelerde eksi 5'leri görmüştür.

"ZARAR ÇOK CİDDİ"

Buda fındık ürününe ciddi zarar vermiştir. Şuanda yüksek ilçelerdeki bahçelerde yapraklar kurumaya başlamıştır. Biz bununla ilgili ziraat odaları ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri olarak gerekli çalışmaların yapılmasıyla ilgili hasar tespit komisyonlarını oluşturmak üzereyiz. Bununla ilgili fındık bahçelerine çıkacağız. Bahçelerdeki zararları tespit etmeliyiz. Üreticilerimizin kredi borcu var. Fındık olmazsa bunları ödemekte zorluk yaşayabilirler. Bu tespiti yapmalıyız. Bu zarar oranı önümüzdeki fındık sezonunda ciddi rekolte düşüklüğü gösterecektir" dedi. 

"SİGORTALI ÇİFTÇİ EKSPER ÇAĞIRSIN"

Soydan, bahçelerini sigortalatan fındık üreticilerinin sigorta şirketinin eksperlerini acilen çağırmalarını, zarar oranlarının tespitinin yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Fındığı 'Kar' Vurdu

Fındığı 'Kar' Vurdu

Fındığı 'Kar' Vurdu

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title