Fındığa Müdahale Geliyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Fındığa Müdahale Geliyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
Fındığa Müdahale Geliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesinin üreticiyi mağdur ettiğini belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesinin üreticiyi mağdur ettiğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in makamında gerçekleşen ve 2,5 saat süren görüşmede TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik'e tarımın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. TZOB Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede Bayraktar, fındıktaki sorunları da Bakan Çelik'e iletti. Görüşmede serbest piyasada fındığın fiyatının 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indiğini belirten Bayraktar'ı dinleyen Bakan Çelik, üretici market fiyat farkına dikkati çekerek, markette 70-80 lira olan iç fındığın üreticide kabuklu fındıkta 10 liranın altına düşmesinin haksız rekabet yarattığını, üreticinin mağdur olmamasının kendisi için önemli olduğunu belirtti. Bu durumda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) devreye girmesini sağlayabileceklerini bildiren Çelik, "Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz. Karadeniz Bölgemiz için fındık önemli. Fındık fiyatlarının düşmesine müsaade etmeyiz" dedi.

"FINDIK KARADENİZ İÇİN HAYATİ ÖNEMDE"

Şemsi Bayraktar, fındığın Karadeniz Bölgesi açısından hayati önemde bir ürün olduğunu, ülkeye 2,8 milyar dolar döviz kazandırdığını ifade ederek, "Fındıkta üreticinin istikrarlı, makul bir gelir elde etmesi gerekir. Bakan Çelik'in gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz demesi çok önemlidir. Bakanımızın fındıkta kararlı duruşu ve açıklaması üreticimizi memnun etmiştir" dedi.

Bayraktar, fındıkta alan bazlı destek miktarının 2015 yılı için 170 lira olarak açıklandığını, bu desteğin devamının çiftçi açısından büyük önem taşıdığını, önümüzdeki yıllarda da alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Karadeniz Bölgesi temsilcileri Hasan Kozoğlu ve Arslan Soydan'ın aralarında bulunduğu TZOB Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede Bayraktar, tarımın hemen hemen bütün konularında sorunları Bakan Çelik'e aktardı. Şemsi Bayraktar, bu çerçevede fındığın yanı sıra tarımın yapısal sorunlarını, planlama ve pazarlama problemleri, girdi maliyetleri, üretici tüketici fiyat farkı, destekler, çiftçi kayıt sistemine giremeyen üreticilerin desteklerden ve düşük faizli kredilerden yararlanamaması, tarımın finansmanı, bitkisel üretim ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar, tarım sigortasındaki sıkıntılar ve tarım Bağkur'u prim artışı konularını da dile getirdi.

Bakan Çelik de sorunların en kısa zamanda çözüleceğini, bu konuda Ziraat Odaları ile ortak çalışmak istediklerini bildirdi. - ANKARA

Fındığa Müdahale Geliyor

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (1)
necdet:Türkiyenin en büyük ihracatçısı olan firmayı (oltan fındık) satarsınız italyan ferroro firmasina ondan sonra fındık düşüyor diye yakinin durun.Haktır size.Elin gavuru senin fındığa yaptığın hizmeti ne bilir.TMO findik aldi almasina da vatandaş ne bilir kurum zararini...Ha TMO zarar etmicem derse bu işten vatandastan findigi alir 15 tl den.kırar, kavurur, maliyetine yaklaşık 40 tl iç piasaya 50 tl yede ihracatini yapar olur biter.az da olsa kurum zarari olusur.Kurum çalışanından...
500
title