Fındığa Kademeli Müdahale Fiyatı

Fındığa Kademeli Müdahale Fiyatı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Fındıkta Kademeli Müdahale Fiyatı Başlatıldığını Açıkladı.

Fındığa Kademeli Müdahale Fiyatı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, fındıkta kademeli müdahale fiyatı başlatıldığını açıkladı.

Mehmet Mehdi Eker, bu çerçevede Giresun kalite fındık için kilogram başına Ağustos-Eylül aylarında 5,15 YTL, Ekim ayında 5,20 YTL, Kasım ayında 5,25 YTL, Aralık ayında 5,30 YTL, 2008 Ocak ayında da 5,35 müdahale fiyatı öngörüldüğünü bildirdi.

Eker, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından fındık müdahale fiyatını açıkladı.

Fındık hasadının önümüzdeki haftalarda başlayacağını belirten Eker, 2007 yılı fındık ürünüyle ilgili Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) ile Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) birlikte bir çalışma yaparak, müdahale alım fiyatı hususunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Bu yıl "kademeli fiyat" uygulamasının gerçekleştirilmesinin önerildiğini, bunun da taraflarınca kabul edildiğini kaydeden Eker, 2007 yılı için öngörülen müdahale fiyatlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Giresun kalite fındık Ağustos-Eylül aylarında 5,15 YTL/kg, Ekim ayında 5,20 YTL/kg, Kasım ayında 5,25 YTL/kg, Aralık ayında 5,30 YTL/kg, Ocak ayında da 5,35 YTL olarak alınacaktır.

Levant kalite fındık müdahale fıyatı ise Ağustos-Eylül aylarında 5 YTL/kg, Ekim 5,05 YTL/kg, Kasım ayında 5,10 YTL/kg, Aralık ayında 5,15 YTL/kg, Ocak ayında ise 5,20 YTL/kg müdahale fiyatı uygulanacaktır.

Alımla ilgili olarak TMO yine FİSKOBİRLİK ile işbirliği yapacaktır. Şu anda alımla ilgili hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. İhtiyaç duyulan yerlerde alım gerçekleştirilecek. Bunun için gerek depo temini, gerekse diğer araç gereç ve eleman eğitimi yapılmış durumdadır."

Bu yıl için öngörülen fındık müdahale başlangıç fiyatının geçen yılın fiyatına yüzde 29 artış öngördüğünü anlatan Eker, 2007 yılı maliyet hesabına göre de üreticinin karının yüzde 47,14 olarak hesaplandığını bildirdi.

Eker, cari döviz kuruna göre Giresun kalite fındık için açıklanan başlangıç müdahale fiyatı olan kilogram başına 5,15 YTL'nin 4 dolara tekabül ettiğini, Aralık ayı müdahale fiyatının ise 4,18 dolara tekabül ettiğini söyledi.

Ödemelerin yarısı peşin, kalan yarısının 15 gün içerisinde üreticilerin hesaplarına aktarılacağını kaydededen Eker, "Üreticilerimiz bol bereketli bir mahsul almalarını ve bol kazançlara sahip olmalarını diliyorum" dedi.

Kaynak: AA