Filmlerdeki gizli semboller! Kiki ve Bouba etkisi bilinçaltımıza gizli mesajlar yüklüyor

Filmlerdeki gizli semboller! Kiki ve Bouba etkisi bilinçaltımıza gizli mesajlar yüklüyor

28.09.2020 10:52 | Son Güncelleme: 28.09.2020 14:50

Sesler ve şekiller arasında bağlantı kurarak bazı geometrik şekilleri soyutlaştırmak olarak tabir edilen 'Bouba ve Kiki etkisi'ni kullanan film yapımcıları; sahne ve karakterlerde kullandıkları daire, üçgen ve kare şekilleriyle bilinçaltımıza çeşitli çağrışımlarda bulunuyor.

''Filmlerde Gizli Semboller/Kiki ve Bouba Etkisi'' adlı video, filmlerde kullanılan sembollerin bilinçaltına gönderdiği mesajları gözler önüne seriyor. Kiki ve Bouba Etkisi'nin konu alındığı videoda, filmlerde kullanılan çizgilerin ve beynimizi yönlendirmek için oluşturulan görsel sembollerin ne anlama geldiği örneklerle izleyicilere aktarılıyor.

Tekmoloji Film-Dizi isimli YouTube kanalında yayınlanan videoya göre; Alman Psikolog Wolfgang Köhler tarafından 1929 yılında yapılan deney sonuçları; insanların sesler ve şekiller arasında bağlantı kurarak bazı geometrik şekilleri soyutlaştırıp, anlam yüklediğini ortaya koydu. Deney sonuçlarına göre yüzde 98 oranında sivri köşeli şekle ''kiki'' ismi verilirken, yuvarlak köşeli şekle verilen isim ise "bouba" oldu.

Kiki ve Bouba Etkisi ile yapılan filmler, bilinçaltımıza gizli mesajlar yüklüyor

ŞEKİLLERE ANLAMLAR YÜKLENİYOR

Bouba/Kiki Etkisi olarak adlandırılan bu teknik, özellikle animasyon ve sinema filmlerinde sıkça kullanılıyor. İzleyicilerin üzerinde derinlikli bir etki yaratmak isteyen sinemacılar, hikayelerini etkili kılmak adına Bouba ve Kiki Etkisi kullanılan tekniğindeki kare, daire ve üçgen şekillerini ön plana çıkarıyor. Bu üç geometrik şeklin temsil ettiği karakteristik özellikler ve çağrışım yaptığı duygular, bilinçaltımıza kolayca yerleşebiliyor.

SEVİMLİ YÜZ HATLARI DAİRE İLE OLUŞTURULUYOR

Fimlerdeki gizli semboller olarak tabir edilen Bouba ve Kiki Etkisi'ne göre animasyonlarda ve filmlerde kullanılan daire sembolü, bilinçaltına sevimli ve zararsız mesajı veriyor. Bu nedenle özellikle animasyon filmlerinde sevimli karakterlerin yüz hatları daha dairesel çiziliyor.

KÖTÜ KARAKTERLER SİVRİ VE ÜÇGEN YÜZLÜ TERCİH EDİLİYOR

Üçgen yüz hatlarına sahip karakterler ise daire yüz hatlarının tam aksine bilinçaltına tehlike uyarısı gönderiyor. Genellikle kötü karakterler bu tür üçgen ve keskin yüz hatlarına sahiptirler. Daha detaylı betimlemek gerekirse; üçgenimsi yüz yapısı, sivri burun, kemikli yüz hattı, uzun kulaklar ve uzun parmaklar tam olarak beynimize 'kötü karakter' olarak kodlanır.

KARE, SERTLİĞİ VE SAĞLAMLIĞI SİMGELİYOR

Kare şekli ise sıkıcı, bağnaz, eski kafalı ve bir o kadar da sağlamlığı ve sertliği mesaj olarak zihnimize iletir. Kare yüz hattına sahip filml karakterlerinin duygu değişimleri yavaş olur ve işler istemedikleri gibi gitmediği zamanlar da ise kızgınlaşabilirler.

Ayrıca kare içinde gösterilen karakterler çoğunlukla hapsolmuşlardır. Bu kareleri çeşitlendirmek de mümkün. Örneğin; yatak çizgiler köşeye sıkışmışlığı simgelerken, daire şeklinde çizimler de gözetleme hissi yaratır.

Filmlerdeki gizli semboller! Kiki ve Bouba etkisi bilinçaltımıza gizli mesajlar yüklüyor

Kaynak: Tekmoloji

Haber Yorumları (6)
X: Bobosu kikisi üçgen ulliminatinin bir parcasidir bu haberleri dolar simgesi piramitte ki gözde de görün seyredin ki haberin amaçlı başka değil mi!!!
X: Sen bu haberi çocukların beynine bi mesaj sokup öğretmeye çalışan başka birimisin kimsin sen ?!!! Saçma sapan haberlere inanmayın
ÖNEMLİ DEĞİL: Saçma bir çalışma olmuş
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Filmlerdeki gizli semboller! Kiki ve Bouba etkisi bilinçaltımıza gizli mesajlar yüklüyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 00:53:18. #1.14#
title