Film Vizyona Girmezse Seyirciye Yazık Olacak! - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Film Vizyona Girmezse Seyirciye Yazık Olacak!

Sabah.com.tr - Haberler | Magazin
Film Vizyona Girmezse Seyirciye Yazık Olacak!

Onur Ünlü'nün yazıp yönettiği, İstanbul Film Festivali'nde yarışan 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filminin basın gösterimi, yapıldı.

Onur Ünlü'nün yazıp yönettiği, İstanbul Film Festivali'nde yarışan 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filminin basın gösterimi, önceki gün yapıldı. Ali Atay, Demet Evgar ve Damla Sönmez'in başrolünde oynadığı film; iddialı oyuncu kadrosuyla ve ilginç konusuyla dikkat çekiyor. Filmin en büyük sürprizi ise 'Kız Şevket' rolünü canlandıran Ayşenil Şamlıoğlu... Usta oyuncu, filmde erkek kılığıyla çok farklı bir profil çizerek izleyiciyi şaşırtıyor. Dağıtımcılarla yaşadığı sorunlar yüzünden filmi vizyona sokmama gibi radikal bir karar alan Onur Ünlü; filmi sadece festivallerde, üniversite söyleşilerinde, kültür merkezlerinde göstereceğini açıklamıştı. Filmi başyapıt olarak değerlendiren sinema eleştirmenleri, Ünlü'ye bu kararında destek verdi:

Alper Turgut: Onur Ünlü bu filmle kendini aşmış. Absürt mizah ve fantastik öğeler kullanmasına rağmen duyguyu vermeyi başarabilmiş. Filmini vizyona sokmama kararını da destekliyorum ama yine de koşulları zorlamalı diye düşünüyorum. Çünkü seyirciye yazık olur. Seyircinin bu filmi mutlaka izlemesi gerekir.

Serdar Akbıyık: Bu yıl, şimdiye kadar seyrettiğim en iyi filmlerden biri ve Onur Ünlü'nün kariyeri için de bir başyapıt. Hem yaratıcılık, hem oyunculuk açısından dört başı mahmur bir film. Film o kadar değerli ki, filmin izleyiciyle buluşmaması benim canımı yakar. Ama durum da o kadar feci ki; bu radikal kararı için Ünlü'yü destekliyorum.

Kaya Özkaracalar: Filmi çok beğendim. Ünlü'nün vizyona sokmama kararına saygı duyuyorum.

Burak Göral: Tarzını en iyi bu filmde oturtan Ünlü'nün aldığı karar bir protestodur. Kendi haklı gerekçeleri var bence. Ünlü'nün bu yaptığı belki de bu sorunların konuşulmasını sağlayacak.

SİYAH-BEYAZLA SADELİK KORUNDU

Onur Ünlü; filmi, olağanüstü özelliklere sahip karakterlerin olağan dünyalarını daha sade bir dille anlatabilmek için siyah-beyaz çekmiş. Film; 'Duvardan geçme, nesnelerin yerini değiştirme, alkışla zamanı durdurma gibi süper güçlere sahip olsa da; insanın sıkıntıları, dertleri endişeleri hiç değişmez' vurgusu yapıyor. Ünlü'nün "İnsanın özü hakkında" diyerek tanımladığı ve ünlü filozof Euripides'in 'İnsan endişeden yaratılmıştır' sözünü slogan olarak alan filmde; Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur karşılaştırılması da yapılıyor. Filmde; "Ferdi Tayfur üç şey biliyor ama en iyi o biliyor" denirken, Orhan Gencebay için de "Çok iyi bağlama çalıyor ama dört makamı birbirine bağlıyor" yorumu yapılıyor.

ERKEK ROLÜNDE

Usta oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu filmde, erkek kılığına girip 'Kız Şevket' karakterini canlandırdı.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Sabah.com.tr - Magazin Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title