Filistinliler İçin 35 Sayfalık İsrail Jestleri

Filistinliler İçin 35 Sayfalık İsrail Jestleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İsrail ve Filistin'e Israrlı Ziyaretlerinin İlk Meyveleri Alınmaya Başlanıyor.

Filistinliler İçin 35 Sayfalık İsrail Jestleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İsrail ve Filistin'e ısrarlı ziyaretlerinin ilk meyveleri alınmaya başlanıyor.

ABD Başkanı George Bush'un yıl sonunda bitecek görev süresi içinde, iki taraf arasında bir barış anlaşmasına varılmasının sağlanması ve bu doğrultuda iki tarafa yönelttiği ısrarlı baskıların ardından, halen bölgeyi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Rice'ın, her iki taraf temsilcileriyle yaptığı ortak toplantılar neticesinde, özellikle İsrail'in Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik almayı öngördüğü iyileştirici önlemlerin ayrıntıları belirginleşiyor.

ABD yönetimi, mayıs ayında, İsrail'in 60. yıl kutlamaları çerçevesinde yeniden Kudüs'e gelmesi beklenen Bush'un ziyareti öncesi her iki taraf nezdinde diplomasi çabalarını hızlandırmıştı. Dışişleri Bakanı Rice'ın dün akşam başlayan İsrail ziyaretinde, bugün İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile yaptığı görüşmede, İsrail tarafının almaya hazırlandığı iyileştirici önlemlerin de ABD dışişleri Bakanını oldukça memnun ettiği belirtiliyor.

Üçlü görüşmede, Barak'ın, Rice'e, İngilizce hazırlanmış 35 sayfalık kitapçık halinde, İsrail'in Batı Şeria'daki Filistinliler'e uygulanması öngörülen önlemler paketini sunduğu kaydedildi. Barak'ın yardımcıları tarafından, son 3 gün içinde hazırlandığı belirtilen önlemlerle ilgili olarak, Barak'ın, "İsrail vatandaşlarına zarar vermeyecek şekilde, bir dizi 'gerçek anlamda' iyi niyet jesti talep ettiği de kaydediliyor.

Sızan bilgilere göre, bu önlemler çerçevesinde İsrail, Filistin tarafına, halihazırda Filistin Yönetimi'nin fiili merkezi konumunda olan Batı Şeria'daki Ramallah kenti yakınlarında yeni bir şehir kurma veya bazı mahalleler inşa etme imkanı da tanıyor. Bu yeni yapılaşmanın, Ürdünlü iş adamları tarafından finanse edileceği kaydediliyor.

Proje, Ramallah'ın kuzeyindeki El Bireh yakınlarında yapılacak ve Ramallah'taki konut sıkıntısına çözüm getirecek şekilde, on binlerce birimlik konut sağlayacak.

Bir Zeit bölgesine bir yolla bağlantı sağlanacak yeni kent düzenlemesinin, İsrail ordusu tarafından da onay aldığı bildirildi. Ynet sitesi, projenin, halen Filistinlilerle de işbirliği halinde, onay için sivil yönetimin elinde bulunduğunu belirtti.

Rice'ın, Ehud Barak ve Selam Feyyad ile gerçekleştirdiği ortak toplantıda, sunulan proje halindeki iyileştirmelerden duyduğu hoşnutluğu da dile getirdiği belirtiliyor.

Rice'ın toplantılarında hem Barak'a hem de Livni'ye, bu tür hareketlerin, süreci ileriye taşımak için tek yol olduğunu dile getirdiği de kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanının, toplantıda ülkesinin Latrun yakınlarında, hemen hemen bütünüyle Filistinliler'e ait özel araziler üzerinde inşa edilmiş Mevo horon yerleşimini kaldırmayı planladığını söylediği de dile getirildi.

Barak ayrıca, Batı Şeria'da güvenliğin Filistin polisine devredildiği kentler arasına dahil edilmesi öngörülen Cenin'e, özel eğitim almış 700 Filistinli polisin konuşlandırılacağını, bir askeri kontrol noktası ile topraktan yapılmış setlerden oluşan 50 bariyerin de kaldırılacağını belirtti. Böylece Filistinlilerin Çenin, Tulkarem, Kalkilya ve Ramallah arasındaki seyahatlerindeki sıkıntıları büyük ölçüde kolaylaştırılmış olacak.

İsrail tarafının hazırladığı diğer jestler arasında, İsrail kontrolü altındaki bazı bölgelere Filistin'e ait polis merkezlerinin kurulması, Filistin tarafına 25 zırhlı araç sevkiyatı, El Halil bölgesinde, Filistinlilere ait 2 kavşak inşa edilmesi, Eriha ve El Halil kentlerinde sanayi bölgelerinin kurulmasının hızlandırılması, İsrail'de çalışmasına izin verilen Filistinliler'in sayısının 5 bine çıkarılması da yer alıyor.

Filistinli iş adamlarının geçişlerde maruz kaldıkları güvenlik kontrollerinin kolaylaştırılması ve geçişlerine izin verilen iş adamlarının günlük 500 ile sınırlandırılan kota rakamının da 1500'e çıkarılması öngörülüyor.

Barak'ın ayrıca, geçiş noktalarında beklemek durumunda kalan Filistinlilere kolaylık sağlamak amacıyla, buraların altyapısının reorganizasyonu yanı sıra İsrail ordusunun elindeki araçlardan 325'iyle aralarında jeneratör, battaniye, ilk yardım malzemeleri gibi bazı lojistik malzemenin Filistin güvenlik kuvvetlerine transferini de önerdiği belirtildi.

Barak ve ekibi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı polislere çelik yelek teminiyle Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'daki kanalizasyon arıtım sisteminin inşasının mümkün olup olmayacağını da araştırıyor.

Kaynak: AA