Filistinliler Devlet Kurmaları İçin Bir Takvim Belirlenmesini İstedi

Filistinliler Devlet Kurmaları İçin Bir Takvim Belirlenmesini İstedi

Filistinli Yetkililer, ABD Öncülüğünde Yapılması Planlanan Ortadoğu Barış Konferansında Görüşülmek Üzere İsrail'le Birlikte Hazırladıkları Ortak Metinde Bağımsız Filistin Devleti İçin Bir Takvimin de Olması Gerektiğini İfade Etti.

Filistinliler Devlet Kurmaları İçin Bir Takvim Belirlenmesini İstedi

Filistinli yetkililer, ABD öncülüğünde yapılması planlanan Ortadoğu barış konferansında görüşülmek üzere İsrail'le birlikte hazırladıkları ortak metinde bağımsız Filistin devleti için bir takvimin de olması gerektiğini ifade etti.

Metin konusunda İsrail'le müzakerelerde bulunan Filistin heyetinin başkanı Ahmed Kurey, "Açık bir takvim içermeyen bir belgeyi kabul etmeyeceğiz" dedi. İki taraf, bir barış anlaşmasına temel teşkil edecek ortak bir bildiri hazırlanması için çalışıyor.

Kurey, İsrail'le görüşmelerde nihai bir barış anlaşması için gerekli olan sınırların belirlenmesi, Kudüs'ün statüsü ve Filistinli mültecilerin geri dönüşleri gibi hassas konuların ele alınmadığını ifade etti. Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Cuma günü yaptıkları görüşmede ortak metin için çalışmalara devam kararı almıştı.

Barış konferansı bu sene ilerleyen tarihlerde ABD'deki Maryland'de bulunan Annapolis'te yapılacak.

(AFP-EA-EA-SN-D)