Filistin, Devlet Başkanı Abbas'ın Katılımıyla Vatikan'da Büyükelçilik Açtı

Filistin, Devlet Başkanı Abbas'ın Katılımıyla Vatikan'da Büyükelçilik Açtı

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Vatikan'da Papa Francesco ile görüştü. Hemen ardından ülkesinin Vatikan nezdindeki büyükelçiliğinin açılışını yaptı.

Filistin, Devlet Başkanı Abbas'ın Katılımıyla Vatikan'da Büyükelçilik Açtı

Filistin'in Vatikan Büyükelçiliğinin açılışına katılan Mahmut Abbas, Vatikan'da devlet başkanı ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco ile görüştü. Hemen ardından büyükelçiliğin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Vatikan Devlet Sekreterini (Başbakanlık) temsilen Başpiskopos Angelo Becciu de katıldı.

'UMUYORUM Kİ DİĞER DEVLETLER DE VATİKAN ÖRNEĞİNİ TAKİP EDER'

Vatikan ile komşu Porta Angelica caddesindeki büyükelçiliğin resmi açılışını yapan Abbas, daha sonra yaptığı açıklamada, "Bugün Papa ile buluştuk. Umuyorum ki diğer devletler de Vatikan örneğini takip eder ve Filistin Devleti'ni tanırlar." dedi. Vatikan, 2015'te imzalanan ve 2016'da yürürlüğe giren bir anlaşmayla Filistin'i resmen devlet olarak tanımıştı. Bu anlaşma İsrail tarafından tepki çekmişti.

'TRUMP, BARIŞA YARDIMCI OLMAYACAK'

Mahmud Abbas, ABD' başkanı seçilen Donald Trump'ın ülkesinin Telaviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma vaadiyle ilgili, "Eğer böyle bir karar olursa, bu barışa yardımcı olmayacaktır. Umuyoruz ki, bu olmaz." dedi.

FİLİSTİN BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ

Konuşmasının ardından büyükelçiliğe giren Filistinli lider, pencereden uzanarak Filistin bayrağını göndere çekti.

Bayrağın göndere çekildiği sıralarda, Reuters'ın muhabirinin bu görüntüsü açılışa damga vurdu.