Filistin Devlet Başkanı Abbas, Saldırıları Kınadı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Saldırıları Kınadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırılarını kınadı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Saldırıları Kınadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırılarını kınadı.

Mahmud Abbas, Filistin'in Wafa Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ''İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki eylemlerinin Filistin halkının kökünü kazımaya ve kanlı katliama yönelik bir savaş olduğunu'' söyledi.

''İsrail hükümetini Filistin halkına yönelik kanlı eylemler yapmaya iten nedenleri tanımadığını'' belirten Abbas, İsrail'in Filistin halkını hedef alan saldırılarına son vermesi için uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi ve Ortadoğu Dörtlüsü'ne çağrıda bulundu.

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı'nın, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bir plaja düzenlediği havan topu saldırısıyla ilgili soruşturma başlatılması emri verdiği bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Jacob Dallal, saldırının havadan ve denizden yapılmadığının bilindiğini belirtirken, havan topu olup olmadığının soruşturulduğunu ve İsrail askerleri tarafından atılıp atılmadığının bilinmediğini söyledi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayı ise, İsrail'i hedef alan saldırılara başlayacağı tehdidinde bulundu.

Örgütten yapılan açıklamada, ''İzzeddin El Kassam Tugayı, İsrail'in saldırılarına şiddetle karşılık vermek için uygun zaman ve yere karar verecek'' denildi.

İzzeddin El Kassam Tugayı, geçen yıl mart ayında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmelerde, İsrail ile koşullu ateşkes konusunda anlaşmaya varmıştı.

Öte yandan Filistin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarını ''savaş suçu'' olarak nitelendirdi.

Saldırılarda yaralananların kaldırıldığı hastaneyi ziyaret eden İsmail Haniye, ''katliam ve cinayetlerin Filistin halkının birliğini güçlendireceğini'' söyledi.

Haniye, ''Bu, gerçek anlamıyla savaş suçu'' ifadesini kullanarak, ''uluslararası toplum, Ortadoğu Dörtlüsü, Mısır, Ürdün ve İsrail ile ilişkileri olan tüm ülkeleri İsrail'in askeri operasyonlarına son vermesi için harekete geçmeye'' çağırdı.

İsrail'in bugün Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.