Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Suriye Temasları

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Suriye Temasları

İsrail-filistin Görüşmelerinin Filistinli Üst Düzey Temsilcisi Saib Ureykat, Hamas Hareketinden İsrail'i Tanımasını Hiç Kimsenin İstemediğini Söyleyerek, Filistin Halkına Uygulanan Ambargoyu Kaldıracak Ulusal Birlik Hükümetinin Kurulmasını Temenni Ettiklerini Söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Suriye Temasları

İsrail-Filistin görüşmelerinin Filistinli üst düzey temsilcisi Saib Ureykat, Hamas hareketinden İsrail'i tanımasını hiç kimsenin istemediğini söyleyerek, Filistin halkına uygulanan ambargoyu kaldıracak ulusal birlik hükümetinin kurulmasını temenni ettiklerini söyledi.

Suriye'yi ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a eşlik eden Ureykat gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail işgal ettiği tüm Arap topraklarından 1967 öncesi sınırlara çekilmeden tam barışın sağlanamayacağını vurguladı. Ureykat, "Biz, bölgesel ve uluslararası desteği alacak bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasına çaba gösteriyoruz. Filistin Devlet Başkanı Abbas, Suriye ziyareti sırasında Devlet Başkanı Beşar Esad ile iki tarafı ilgilendiren meseleler ve barış görüşmeleriyle ilgili bilgi verdi. Çünkü barış görüşmeleri sadece Filistin'i değil, işgal altındaki tüm Arap topraklarını ilgilendiriyor. İsrail'in Suriye ve Lübnan toprakları dahil olmak üzere, işgal ettiği tüm Arap topraklarından 1967 sınırlarına geri çekilmesini öngören bir barışın sağlanması için çalışıyoruz. İsrail tüm Arap topraklarından çekilmeden, barışın sağlanması mümkün değil" dedi.

Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulması konusuna da değinen Ureykat, "Abbas Esad'a, Filistin'e uygulanan ambargoyu kaldıracak programa sahip Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulmasına özen gösterdiğini vurguladı. Asıl mesele, biz işgal altında yaşayan bir halkız. Filistin iç çatışmaları, aşılmaması gereken kırmızı çizgilerdir" diye konuştu.

Hamas'ın tüm Filistin halkının hükümeti olduğunu kaydeden Ureykat, "Hiç kimse Hamas hareketinden, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKO) vecibelerini yerine getirmemesi ya da İsrail'i tanıması gibi bir şey demiyor. Biz bunu hükümetten istiyoruz. Çünkü Filistin hükümeti Hamas'ın hükümeti değil, Filistin halkının hükümetidir. Filistin halkına uygulanan ambargoyu kaldıracak ulusal birlik hükümetinin kurulmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

(GY-OYK-OYK-RO-D)