Filistin'de Yeni Hükümet Kurma Çalışmaları

Filistin'de Yeni Hükümet Kurma Çalışmaları

Filistin'de Milli Birlik Hükümeti Kurma Çalışmaları Devam Ediyor. Başbakanlık ve Hamas'ın Daveti Üzerine İslami Cihad ile Demokratik Cephe (Pflp) Temsilcileri Başbakanlık'ta Hamas Yetkilileriyle Görüştü. Görüşme Sonrası İslami Cihad Hükümete Katılmayacağını Fakat Hükümeti Destekleyeceğini Bildirirken, Pflp Görüşmelerin Devam Ettiğini, Hükümete Girip Girmeyecekleriyle Desteklerinin Nasıl Olacağı...

Filistin'de Yeni Hükümet Kurma Çalışmaları

Filistin'de milli birlik hükümeti kurma çalışmaları devam ediyor. Başbakanlık ve Hamas'ın daveti üzerine İslami Cihad ile Demokratik Cephe (PFLP) temsilcileri Başbakanlık'ta Hamas yetkilileriyle görüştü. Görüşme sonrası İslami Cihad hükümete katılmayacağını fakat hükümeti destekleyeceğini bildirirken, PFLP görüşmelerin devam ettiğini, hükümete girip girmeyecekleriyle desteklerinin nasıl olacağı konusunda görüşmeler sonucunda karar vereceğini açıkladı.

Görüşmelere katılan İslami Cihad temsilcisi Nafiz Azzam, "Başbakan Haniye'nin önerilerini görüşmeye geldik. Ramazan Shalla'nın durumunu görüşmeye geldik. Haniye ABD'nin aradığı İslami Cihad lideri Ramazan Shalla'yı koruyacaklarını söyledi. Mekke Anlaşması da görüştüğümüz konulardan biriydi. Biz hükümete katılmayacağız ama destekleyeceğiz. Kurulacak hükümetin Filistinlileri koruyacağını ve onlara bir şeyler verebileceğini düşünüyoruz. Umarız bir hükümet kurulur ve bu hükümet başarılı olur" dedi.

Azzam, İsrail'in saldırılara devam ettiğini savunarak kendilerinin de bu saldırılara cevap vereceğini kaydetti. Azzam, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yeniden şekillendirilme çalışmalarına katılabileceklerinin sinyalini vererek, "Filistin Kurtuluş Örgütü daha aktif hale getirilmelidir" şeklinde konuştu.

Azzam, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin Filistin lideri Mahmud Abbas ile yarın yapacakları görüşmeyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, görüşmenin, Filistin'e bir şey katmayacağını ifade etti.

İslami Cihad'ın diğer temsilcisi Halit El Bach ise, "ABD Dışişleri Bakanı Rice'nin Abbas ile yapacağı görüşmenin Filistin halkına bir faydası olmayacağını, ABD'nin İsrail çıkarlarına göre hareket ettiğini ileri sürdü.

PFLP temsilcisi Cemil El Mejdelavi ise, "Başbakan resmi teklifte bulanarak bize hükümete girme teklifinde bulundu. Mekke Anlaşması'na göre yeni kurulacak hükümet tüm anlaşmaları tanıyacak oysa biz Oslo Anlaşması'nı tanımıyoruz. Biz hükümete destek verme ya da hükümette yer alma konusuna daha sonra karar vereceğiz. Haniye ve Hamas'ın önerisini değerlendiriyoruz" ifadelerini kaydetti.

Hamas temsilcisi Halik El Hayya da, tüm Filistinli gruplarla görüşme yaptıklarını belirterek, "İslami Cihad görüşlerini açıkça belirtti. Hükümete katılmayacaklar ama destekleyecek. Demokratik Cephe'nin cevabını bekliyoruz. Diğer gruplarla da görüşeceğiz. 3 hafta süre var. Bu süre bitmeden milli birlik hükümeti kurulabilir. Bunu umuyoruz" şeklinde konuştu.

(MKF-EA-EA-RO-D)