Filistin'de İkiliğin Giderilmesi İçin Yeni Adım

Filistin'de İkiliğin Giderilmesi İçin Yeni Adım

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinliler'in Yeniden Birleşmesi İçin Ulusal Diyalog Çağrısında Bulundu.

Filistin'de İkiliğin Giderilmesi İçin Yeni Adım

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinliler'in yeniden birleşmesi için ulusal diyalog çağrısında bulundu. Hamas'tan yapılan açıklamada da Abbas'ın yeni çağrısının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Hamas'ın geçtiğimiz yıl Gazze Şeridi'nde kontrolü ele geçirmesinin ardından Filistin'de ortaya çıkan ikiliği gidermek için yeni bir girişim başlatıyor. Ramallah'taki karargahında düzenlediği basın toplantısında gazetecilere hitap eden Abbas, Filistinliler'in yeniden birleşmesi için ulusal diyalog çağrısında bulundu. Devlet başkanlığı ve genel seçimlere gidilmesini de öneren Abbas, Hamas'ın bu girişimi derhal kabul etmesini istedi. Seçimlerin hangi tarihte yapılacağına dair bilgi vermeyen Abbas, "Filistinlileri ikiye ayıran tüm unsurların konuşulacağı kapsamlı bir ulusal diyalog çağrısında bulunuyorum. Diyalogun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için bu adımın Arap ve uluslararası düzeyde desteklenmesi için çabalayacağım" diye konuştu.

Öte yandan Abbas'ın açıklamalarına Hamas'tan hızla yanıt geldi. Abbas'ın kapsamlı ulusal diyalog çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Hamas'ın üst düzey liderlerinden Mahmud El Zahar, ancak hiçbir ön şartı kabul etmeyeceklerini belirtti. Feshedilen Hamas hükümetinin sözcüsü Tahir El Noono ise, Gazze'de yaptığı açıklamada, hükümetin bu girişimi kabul ettiğini ifade etti. Noono, "Kapsamlı bir diyalog için bir sonraki adım Arapların desteği olmalı. İkinci adım ise, iki taraf arasında ayrılığı derinleştirecek medya kampanyalarının son bulması olmalıdır" dedi.

(DPA-OYK-OYK-NÇ-D)