Filistin Başbakanı Haniye Halka Hitap Etti

Filistin Başbakanı Haniye Halka Hitap Etti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Her Şeyin Hamas'tan Beklenmemesi Gerektiğini, İsrail'in de Oslo Anlaşması'nı İhlal Ettiğini Söyledi.

Filistin Başbakanı Haniye Halka Hitap Etti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, her şeyin Hamas'tan beklenmemesi gerektiğini, İsrail'in de Oslo Anlaşması'nı ihlal ettiğini söyledi.

Filistin'e döndükten sonra, Mekke Anlaşması ile ilgili Filistin Televizyonu'ndan halka seslenen Başbakan Haniye, İsrail'i tanıma konusunda yeni hükümetin üstüne gelindiğini söyleyerek, "Her şey Hamas'dan beklenmemeli. İsrail de Oslo Antlaşması'nı ihlal ediyor. Örneğin Batı Şeria'dan insanlar Gazze'ye gelemiyor. Kimse onlara bunun hesabını sormuyor, hatta bu konu gündeme bile gelmiyor. Biz, bakanlıkların kime verilmesi konusunu değerlendirirken, İsrail ve batı ile ilişkide olacak bakanlıkları ona göre belirledik" dedi.

Haniye konuşmasında, Hamas'ın İsrail'i hiçbir şekilde tanımayacağının sinyallerini verirken, yeni kurulacak hükümetten El Fetih'e bağlı ve bağımsız olan bakanlıkların, İsrail ve batıyla kuracakları ilişkiye ise muhalefet etmeyeceklerini ima etti. Mekke'de anlaşma yapmak zorunda olduklarını kaydeden Filistin Başbakanı Haniye, "Mekke Anlaşması, Şam'da yapılan görüşmelerin pratiğe dönüştürülmüş şeklidir. Allah'ın da yardımıyla Mekke'de zor olan şeyler bile kolayca çözüldü. Bu konuda Suudi Arabistan başta olmak üzere bizi destekleyen herkese teşekkür ederim. Özellikle, anlaşmamızda çok çaba sarf eden İslam Konferansı Örgütü ve Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'na teşekkürü borç bilirim" şeklinde konuştu.

Gelinen bu süreçte tüm Filistinlilere teşekkür ettiğini belirten Haniye, Mekke Anlaşması'nın imzalanmasında kamuoyu baskısının etkili olduğunu, akan kanın durdurulmasının bir zorunluluk haline geldiğini ve Filistin'in geleceğini düşünerek bu karara vardıklarını ifade etti.

(MKF-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA