Filipinlerde Sel Felaketi
Haberler » Dünya » Haber

Filipinlerde Sel Felaketi

Filipinlerde Yaşanan Sel Baskınlarında 19 Kişinin Öldüğü Bildirildi.

Filipinlerde Sel Felaketi

Filipinlerde tropikal fırtınanın getirdiği şiddetli yağışlar yüzünden meydana gelen sel baskınlarında 19 kişinin öldüğü bildirildi. Yerel makamlar ölü sayısını artabileceğinden endişe ediyor.

Yerel yetkililer, başkent Manila'nın bulunduğu bölgede etkili olan yağışların son 20 yılın en şiddetli yağışları olduğunu ve hükümetin olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu. Filipinler Savunma Bakanı ve Milli Afet Koordinasyon Konseyi Başkanı Gilberto Teodoro, yirmiden fazla eyaleti kasırganın vurduğunu söyledi. Ayrıca Manila ve çevresi bölgelerden yaklaşık 2 bin kişinin tahliye edildiğini kaydedildi. Bölgede özellikle sel baskının yaşandığı dere yataklarındaki küçük evlerin tamamen yok olduğu ifade ediliyor. Manila'da sel baskınının şiddetli olduğu yerlerde sel sularının evlerin ikinci katına kadar yükseldiği kaydedildi.

Selin etkili olduğu bölgelerde ise insanların tahliye edilmesi ve kurtarma çalışmalarına ordudan da destek alınıyor. Filipinli Deniz Kuvvetleri sözcüsü Yarbay Edgard Arevalo, 14 kurtarma ekibinin afet bölgelerine yardım için gönderildiğini ifade etti.

(CİHAN)