Filipinler: Kanada Çöplerini Almadı, Elçi ve Konsoloslarımızı Çağırdık

Filipinler: Kanada Çöplerini Almadı, Elçi ve Konsoloslarımızı Çağırdık

– Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin, Kanada'nın geçmiş yıllarda gönderdiği çöp dolu konteynırların geri gönderilmesi için son tarih olan 15 Mayıs'ı kaçırması üzerine Kanada büyükelçisini ve konsolosları geri çağırdığını açıkladı.

Filipinler: Kanada Çöplerini Almadı, Elçi ve Konsoloslarımızı Çağırdık

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin, Kanada'nın geçmiş yıllarda gönderdiği çöp dolu konteynırların geri gönderilmesi için son tarih olan 15 Mayıs'ı kaçırması üzerine Kanada büyükelçisini ve konsolosları geri çağırdığını açıkladı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kanada'nın 2013 - 2014 yılları arasında gönderdiği çöp dolu konteynırları geri alması için son tarih olan 15 Mayıs'ı kaçırdığını belirterek, Filipinler'in Kanada büyükelçisini ve konsolosları geri çağırdığını, diplomatların birkaç gün içinde geri dönmesini beklediklerini ve Kanada çöplerini geri alana kadar Kanada'da düşük bir diplomatik varlık göstereceklerini açıkladı.

Öte yandan Manila'daki Kanada Büyükelçiliği'nin konu ile ilgili yorumda bulunmadığı belirtildi.

Yerel medyaya yer alan haberlere göre, Kanada 2013-2014 yılları arasında Filipinler'e 'geri dönüştürülmesi için plastik' etiketli olan 69 konteynır göndermiş ve Filipinler başkenti Manila'ya ulaşan konteynırların aslında evsel atık, plastik şişe ve çantalar, gazeteler ve kullanılmış yetişkin bezleri ile dolu olması ülkeyi şoka uğratmıştı.

Geçen ay ise Kanada'nın yıllardır çöp dolu konteynırları geri almaması üzerine yorum yapan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada'yı 'savaşla' tehdit ederek, "Kanada'ya savaş açabiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun!" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: DHA