Fıleleftheros Gazetesi'nden Maraş'ın Devri İddiası

Fıleleftheros Gazetesi'nden Maraş'ın Devri İddiası

Rum Fileleftheros Gazetesi, ABD'nin, "Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Üyelik Sürecini Kolaylaştırma ve Bir Krizden Kaçınma Çabası Çerçevesinde, Maraş'ın Aşamalı Olarak Rumlar'a Devredilmesini" Öngören Düşünceler Üzerinde Çalıştığını Öne Sürdü.

Fıleleftheros Gazetesi'nden Maraş'ın Devri İddiası

Rum Fileleftheros Gazetesi, ABD'nin, ' 'Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini kolaylaştırma ve bir krizden kaçınma çabası çerçevesinde, Maraş'ın aşamalı olarak Rumlar'a devredilmesini'' öngören düşünceler üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Rum gazetesinin haberinde, ilk etapta Maraş'ın yüzde 20'sinin devrini öngören düşüncelerin, Rum yönetiminin ''kırmızı çizgilerini'' kısmen tatmin ettiği, Türkiye'de de tepki yaratmamayı hedeflediği ifade edildi.

ABD'nin bu konudakı düşüncelerinin, AB dönem başkanı Finlandiya'nın önerilerini güçlendirmeye yönelik olduğu belirtilen gazetenin haberinde, şunlar kaydedildi:

''Maraş'ın, yüzde 20'den başlayarak aşamalı olarak tamamının iade edilmesini öngören ABD düşüncesinin kime ait olduğu bilinmiyor. Aldığımız güvenilir bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathew Bryza, Yunanistan'ın Washington Büyükelçisi Aleksandros Mallias'ın verdiği akşam yemeğinde bu düşünceyi muhataplarına söyledi.''

Haberde, Mathew Bryza'nın, Washington'da bu düşünceyi açıkça ifade etmesine karşın geçen perşembe gecesi Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile görüşen ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ronald Schlicher'in söz konusu düşüncelerden sözetmediği kaydedildi.

''ABD'lilerin, herhangi bir düşünceyi sunmadan önce Atina, Lefkoşa ve Türkler'in nabzını tutacağı'' ifade edilen haberde, ''ABD Dışişleri Bakanlığı düşüncelerinin, özellikle de uygulamaya geçirilme biçimi konusunda açıklamaya muhtaç olduğu ve pekçok boşluğu bulunduğu ortadadır'' ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA