"Fildişi Ekonomisine Türk Damgası"

"Fildişi Ekonomisine Türk Damgası"

"Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" olmak için yola çıkan ve Fildişi'nde bulunan Türk İşadamları, Fildişi Sahili Türk Ticaret ve Sanayii Odası'nı kurdu.

"TÜRK İŞADAMLARININ AFRİKA'YA YATIR HAMLESİ"

"Tür İşadamları, Fildişi Sahili'nde Ticaret ve Sanayii Odası kurdu"
Chambre De Commerce Et D'industrie De Turque En Cote D'ivore

Kısa süre önce kurulan Ticaret Odası başkanlığına ise Türk İşadamı Osman Gümüşkaya seçildi.

"TÜRK EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNACAKLAR"

Türkiye ekonomisinin her sektöründen ve her ölçekten şirketleri kucaklayan, Türk yatırımcısına iş fırsatları sağlayarak güvenli ve sağlam zeminlerde ticaret hacmimizi arttırmayı hedefleyen Türk iş adamları, Fildişi'nde kurdukları Fildişi sahili Türk Ticaret ve sanayi Odası ile kurumsal yapı oluşturdular. Oluşturulan bu yapı ile Fildişi'nde yeni girişimde bulunacak Türk işadamlarının da önü açılmış oldu.

"TÜRKİYE'DE VE FİLDİŞİ'NDE BULUNAN İŞADAMLARINA KÖPRÜ OLACAKLAR"

Türkiye ve Fildişi'nde bulunan işadamlarına yeni fırsatlar oluşturmak ve küreselleşen dünyada etkin oyuncular olarak yer almalarını sağlamak adına kurulan Fildişi sahili Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nda bugünlerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Süreç içerisinde "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" olmayı hedefleyen oda yönetimi, önümüzdeki günlerde yapacakları etkinlik ve faaliyetlerle Türkiye ile Afrika arasında dış ticaret hacmini yükseltmeyi planlıyor.

"HEDEF CARİ AÇIĞI BESLEMEK"

Son yedi yıldır ortalama yüzde 6'nın üzerinde yıllık büyüme sergileyen Türkiye ekonomisinin en önemli sıkıntılarının başında yüksek cari açığın geldiğini belirten Türk İşadamı ve Fildişi Sahili Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Fatih Sağlam, "Güçlü ve yoğun üretime karşın, ekonomik ara malı ihtiyacının giderilmesinde yaşanan dengesizlikler, cari açığı beslemeyi de planlıyor. Bu noktada Fildişi Türk Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan işadamları işletmeleri; ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri doğru adreslere ve ürünlerini satabilecekleri doğru pazarlara yönlendirerek, cari açığın kapatılmasına ciddi katkı sağlamayı amaçlıyor" şeklinde konuştu.

"TİCARETE BÜYÜK KATKILARI OLACAK"

Sağlam, Fildişi Türk Ticaret ve Sanayi Odası'na üye işadamları, dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip Türkiye'yi daha da ileriye taşıyarak, üzerinde yaşadığımız dünyayı ekonomik, sosyal ve kültürel olarak güzelleştirmek için bugüne kadar gösterdikleri çabayı kurdukları Fildişi Türk Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile artırarak sürdüreceklerini de ifade etti.

TÜRKİYE'Yİ ÖNEMSİYORUZ

Türk İşadamlarının Fildişi Sahilleri'nde büyük yatırımları olduğunu söyleyen Fildişi Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türk İşadamı Osman Gümüşkaya, "

Bugün dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip Türkiye'yi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Batı Afrika'nın en büyük, Afrika kıtasının ise 2. büyük ticari limanına sahip olan petrol, doğalgaz, altın, elmas ve kakao, palmiye yağı, kauçuk, kaju, tropikal meyve, ağaç ve mamulleri üreten ve dünyada stratejik öneme sahip ürünleri bünyesinde barındıran ama sanayi ve tüketim mallarının ve diğer ihtiyaçlarının yüzde 90 ını ithal eden, doğal güzellikleriyle tabiri caizse cennet gibi olan bizimde 2. vatanımız haline gelmiş fildişi sahilini ve insanını yeni teknolojilerle tanıştırıp Türkiye'nin tecrübeleriyle harmanlayarak yeni dünyada yer almasını sağlamayı tüm yönetim kurulum ve ben canı gönülden arzu ediyoruz.

Ticaret Odası olarak üzerinde yaşadığımız dünyayı ekonomik, sosyal ve kültürel olarak güzelleştirmek için bugüne kadar gösterdiğimiz çabayı, üyelerimiz ile birlikte artırarak sürdüreceğiz. Bunun için de gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde, bize destek veren ve Türk iş dünyasının yol almasını kolaylaştıran Türkiye'de ve Afrika'da bulunan bütün işadamlarımıza teşekkür ediyorum ve desteklerinin devamını diliyorum" dedi.

FİLDİŞİ SAHİLİ TÜRK TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Kısa bir süre önce kurulan ve dünya çapında adından söz ettirmeyi başaran Fildişi Sahili Türk Ticaret ve Sanayii Odası Yönetim Kurulu üyeleri şu şekilde oluştu:

Başkan: Osman Gümüşkaya
Genel Sekreter: Fatih Saglam
1.Başkan Yardımcısı: Hüseyin Aktaş
2.Başkan Yardımcısı: Fatih Mehmet Öz
Muhasebe Müdürü: Bünyamin Koçak
Basın Danışmanı: Eser Ali