Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı

Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı

02.07.2014 16:34 | Son Güncelleme: 02.07.2014 17:16
Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı

TBB Başkanı Feyzioğlu, Madımak olaylarıyla ilgili açıklamasında "Alevi-Sünni demeden bir olunsaydı, Sivas, Gezi, Roboski, Rojova, Soma olmazdı." dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Madımak olaylarıyla ilgili açıklamasında, 21 yıldır bu yangının sönmediğini belirterek, "Eğer Maraş'ta Alevi-Sünni demeden bir olunsaydı, Çorum'da bir olunsaydı Sivas olmazdı, Gezi olmazdı, Gazi olmazdı, Roboski olmazdı, Rojava olmazdı, Soma olmazdı. Bir olsaydık, iri, diri olsaydık bu katliamların hiçbiri yapılmazdı. Size açık seçik söylüyorum, bu hesaplar sorulur, bugün sorulmazsa söz veriyorum yarın sorulur." diye konuştu.

SİVAS OLAYLARINI ANMA PROGRAMI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve bazı CHP'li milletvekillerinin de katıldığı Sivas olaylarının yıldönümünde yapılan anma programında, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Alevi dernekleri, vakıfları ve federasyonlarının temsilcileri de yer aldı. Sivas olaylarında ölenlerin isimlerinin okunduğu anma programında, aileler ile merkezin önüne karanfil bıraktı.

FEYZİOĞLU: BU MÜCADELEDE SONUNA KADAR VARIZ

Olaylarda hayatını kaybeden 35 canın içlerini yakmaya devam ettiğini dile getiren Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Burada bu utanç müzesi olması gereken yerde 2 katilin resimleri o duvardan sökülene, isimleri oradan kazınana kadar içimiz yanmaya devam edecek. El birliğiyle o isimleri oradan kazıyacağız, size söz veriyorum. O isimler oradan kazınana kadar bu binadan içeri girilmeyecek. Sivas katliamının bütün sorumluları hesap verene kadar içimiz yanmaya devam edecek."

"SÖZ, SÖZ , SÖZ"

Feyzioğlu, bu mücadelede sonuna kadar ailelerin yanında olacağını ifade ederek, "Yarın, belki yarından da yakın. Bu dileklerimiz, bu taleplerimiz hepsi gerçekleşecek. Söz, söz, söz" dedi.

KISA SÜRELİ ARBEDE YAŞANDI

Bu arada, programa katılan bazı vatandaşlar arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Olaylarda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile bazı milletvekilleri, sanatçılar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar, Ethembey Parkı'nda toplandı. Grup, buradan sloganlar atarak Mevlana Caddesi güzergahından eski Madımak Oteli'nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdü.

Burada polis barikatıyla karşılaşan grupta yer alan bazı kişiler, polislere doğru çok sayıda karanfil attı. Olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri ve anma programı tertip komitesi üyelerinin Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli'ne geçişine izin verildi.

HASRET GÜLTEKİN'İN EŞİ DE PROGRAMDA YER ALDI

Olaylarda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin'in eşi Yeter Gültekin, Bilim Kültür Merkezi'ndeki anı köşesinde olaylarda sorumluluğu bulunduğunu iddia ettiği bazı kişilerin de isimlerinin yazılı olmasına tepki gösterdikleri için içeri girmediklerini söyledi. Gültekin, bu isimler anı köşesinden çıkarılmadığı müddetçe içeri girmeyeceklerini belirtti.

HDP'Lİ İSİMLER DE KATILDI

Anma programına, HDP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP'li ve HDP'li bazı milletvekilleri de katıldı.

Anma programı için kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevre iller başta olmak üzere başka şehirlerden takviye polis ekipleri, kente geldi. Sivas ve başka illerden 2 bin 600 polisin görev yaptığı anma etkinlikleri süresince polis helikopteri tedbir amacıyla kent merkezi üzerinde uçuş yaptı.

Eski Madımak Oteli binasının bulunduğu sokak ile yürüyüşün yapıldığı güzergah, araç trafiğine kapatıldı. Güzergahtaki çöp konteynerleri ve park halindeki araçlar güvenlik amacıyla kaldırıldı. Bilim ve Kültür Merkezi'nde ve yürüyüş güzergahındaki bazı noktalarda dedektör köpekle arama yapıldı.

ÇARŞI GRUBU ANMA PROGRAMINDA YERİNİ ALDI

Anma programına, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2011 yılındaki olayda hayatını kaybedenlerden bazılarının aileleri ile Beşiktaş'ın taraftar grubu "Çarşı"nın bazı üyeleri de katıldı.

Programa katılan bazı kişilerin, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenler anısına baret taktığı ve "Soma" yazılı tişört giydiği görüldü.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş da 21 yıl önceki olaya yol açanları lanetlediğini söyledi. Gerçek bir laiklik için mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Taş, gerçek laiklik için mücadeleyi yükseltmek gerektiğini ifade etti.

Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı
Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı
Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı
Feyzioğlu: Alevi-Sünni Bir Olsaydı, Gezi ve Soma Olmazdı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title