Fetö'nün Darbe Girişimi İçin Meclis Araştırma Önergesi

Fetö'nün Darbe Girişimi İçin Meclis Araştırma Önergesi

Fetö'nün Darbe Girişimi İçin Meclis Araştırma Önergesi
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

AK Parti, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

AK Parti, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan, Mehmet Muş ve milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, TSK içine yerleşmiş bir terörist grubun, 15 Temmuz 2016 gecesi organize, kapsamlı bir darbe girişiminde bulunduğu anımsatıldı.

Her terör yöntemini kullanan kesim gibi halk nezdinde bir karşılığı olmayan, bu yüzden iradesini ülkeye egemen kılmak için şiddet yöntemlerini devreye sokmak isteyen bu terörist grubun, "Cumhurbaşkanına karşı suikast; korku ve panik yaratmak amaçlı yol kesmeler; ulaşıma ve iletişime mani olma çabaları; direnmeye kalkacak sivil kesimlere karşı saldırılar; psikolojik etki yaratmaya dönük olarak Meclisi, millet iradesinin tecelligahını uçakla ve helikopterle bombalama ve ateş altına alma; devleti temsil eden ve terörist saldırıya karşı duracak stratejik güvenlik birimlerine karşı silahlı, stratejik donanımlı girişimleri" yürürlüğe soktuğu ifade edilerek, "Eldeki mevcut veriler, bir süredir milli güvenlik belgelerinde ve hukuk zemininde Paralel Devlet Yapılanması (PDY) terör örgütü olarak vurgulanan ve çeşitli tedbirler alınan yapının, TSK içinde organize olmuş çete elemanlarının bu darbe girişimini gerçekleştirdiği istikametindedir." denildi.

Gerekçede, hukuki ve adli çalışmaların bu konudaki bilgileri sahihliğe kavuşturacağı, olaya ilişkin daha kapsamlı bir değerlendirmeyi ortaya koyacağı belirtilerek, bu darbe girişiminin, 1960, 1971, 1980, 1997, 2007 yıllarında yaşanan, kimi sonuca ulaşmış darbe ve girişimlerden çok daha farklı bir karaktere sahip olduğu vurgulandı.

-"İllegal yapılarla etkin mücadele"

Gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Burada karşı karşıya olduğumuz yapı yaklaşık 50 yıllık bir süre içinde devletin çeşitli birimlerine sızan, taraftarlarının önünü açmak için her türlü gayrimeşru yöntemi kullanan, örgütlenmesi itibariyle olağanüstü bir gizliliğe sahip, zayıflığını telafi için en stratejik yerleri hedefine alan bir niteliğe sahiptir. İdeolojik örgütlenmesi ise sosyoekonomik temelli, çıkar esaslı, ancak hemen bunların yanında halkımızın İslami değerlerini istismar ederek bir sempati halesi doğurmaya çalışırlarken, taraftarları için de batıni, transandantal ögelerle süslenmiş, ruhani bir vecd anlatısı ihmal edilmemiş, böylelikle taraftarlarını her iki dünyaya ilişkin normlarla kuşatmış bir karakter üzerine kurmuştur.

Bu TSK içine yuvalanmış PDY kliği, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini 3 ana esas üzerine kurmuş gözükmektedir: Bunlar Sayın Cumhurbaşkanımızı denetimleri altına alarak kendileri için tehdit olabilecek sivil direnişi engellemek; medya organlarını kontrol ederek kudret sahibi olduğu izlenimini vermek; Meclis ve stratejik devlet kurumlarına saldırıp ele geçirerek psikolojik yıkım yaratmak ve kendi iradesini bunun üzerine tesis etmektir. Hemen ifade etmeliyiz ki bu darbeci kliğin bütün planları akamete uğramış ve gecenin sabahında önemli ölçüde teslim alınmışlardır. Ancak terör örgütü milletin mukavemetine rağmen geride yüzlerce şehit ve binlerce yaralı bırakmış, devletin en önemli kurumlarının binalarına bombalarla ağır hasar vermiştir.

Bu neticenin sağlanmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine yönelik girişimi bertaraf ederek medya üzerinden milletimizi sivil direnişe çağırması, Sayın Başbakanımızın darbe girişimini afişe ederek milletimizi direnmek için sokaklara çağırması, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun darbeyi kesin bir dille reddeden ve demokrasiye sahip çıkan tavrı, HDP'nin darbe karşıtı bildirisi, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin darbeyi reddeden, demokrasiye sahip çıkan kararlı tavrı ve yine demokratik kurumların aynı istikametteki açıklamaları çok önemlidir. Keza televizyon yayın kuruluşlarının ortak bir şekilde darbe karşıtı bir tavırla yayınlarını sürdürmesi ve demokrasiye, halka, millet iradesine sahip çıkan bir yayın akışı planını kararlılıkla sürdürmeleri darbe tehdidinin ortadan kaldırılmasında önemli rol oynamıştır.

Şüphesiz bu darbenin başarısızlığa uğramasında en büyük pay aziz ve kahraman milletimize aittir. Tüm partilerden vatandaşlarımız darbe girişimini haber alır almaz sokaklara, meydanlara çıkmışlar, darbecilerin tanklarını çıplak elleriyle teslim almışlar, TRT'deki darbeci kliğin egemenliğine son vermişlerdir. Milletimiz, bu kararlı tavırla kendi iradesine sahip çıkmış, düşmana karşı kullanılmak için alın teriyle satın alınan silahları kendisine yönelten bu alçaklığa geçit vermemiştir.

Meclisimizin demokrasiye, millet iradesine ve onun temsilcisi olan kendisine yönelik bu darbe girişimini araştırması, baştan sona sürecin nasıl işlediği, kimlerin ne tür roller üstlendikleri, bu yapılanmanın nasıl organize olduğu gibi konularda bir komisyon kurarak konuyu bütün boyutlarıyla değerlendirmesi önemlidir. Devlet içinde yapılanmış bu tür illegal yapılarla etkin mücadele ile ilgili alınması gereken her türlü etkili, hukuki ve idari tedbirlerin araştırılması için araştırma önergemizi yüce Meclisimize sunmaktayız."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title