Festivalle Yağcıbedir halıları yaşatılmaya çalışılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Festivalle Yağcıbedir halıları yaşatılmaya çalışılıyor

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde Yağcıbedir Aşireti tarafından 5 bin yıldır dokunan Yağcıbedir halıları, yurtdışından gelen kalitesiz halılar sebebiyle zarar görmesine rağmen festivalle tanıtılacak.

Festivalle Yağcıbedir halıları yaşatılmaya çalışılıyor

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde Yağcıbedir Aşireti tarafından 5 bin yıldır dokunan Yağcıbedir halıları, yurtdışından gelen kalitesiz halılar sebebiyle zarar görmesine rağmen festivalle tanıtılacak. İlçede halıcılık yapanlar, Yağcıbedir halılarını iyi bir şekilde tanıtıp geleneğin ölmemesini istiyor. Üç gün sürecek festivale yedi ülkeden halk oyunları ekipleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da sanatçılar katılacak.

Sındırgı'da 1983 yılında, şimdi Gaziantep Valisi olan Süleyman Kamçı'nın kaymakamlığı döneminde yapılmaya başlayan Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Festivali'nin bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor. Dört yıldır uluslararası boyuta taşınan festivalde Yağcıbedir halıları, Türkiye ve yurtdışından gelenlere tanıtılmaya çalışılacak. 5 bin yıllık geçmişi olduğu belirtilen Yağcıbedir Aşireti mensupları, son üç asırdır Sındırgı'ya bağlı Esmedere, Çakıllı, Eğridere, Karakaya ve Alakır köylerinde yaşıyor. Halıların dokunduğu bu köylerde yaklaşık bin tezgah bulunuyor. Yaz aylarında tarımla uğraşan köylüler, kış aylarını halı dokuyarak geçiriyor. Birkaç yıldır maddi getirisi azalan halıcılığı başka bir seçenekleri olmadığı için yapan köylüler, hem kızlarına çeyiz hazırlıyor hem de bütçelerine katkı sağlıyor. 5 bin yıllık tarih, halılardaki motiflere aktarılıyor. Kullandıkça değerini yitirmeyen halılar, 10-20 yıl sonra bile aynı fiyata satılabiliyor. Metrekaresinde bin 575 düğüm bulunan halıların lacivert, kırmızı ve kahverengi oluyor.