Feshane'de Muhteşem Hatay Günleri
Haberler » Güncel » Haber

Feshane'de Muhteşem Hatay Günleri

Feshane Uluslararası Fuar, Kongre Ve Kültür Merkezi'nde Başladı.

Feshane'de Muhteşem Hatay Günleri

Hatay Valiliği ve Hatay Eğitim Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği'nce (HATAYDER) düzenlenen ''İstanbul'da Hatay Günleri'' etkinlikleri, Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.

Açılış töreninde konuşan Adalet Bakanı eski bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin Avrupa'da ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirterek, ''Dünyada ise 2010 yılının en hızlı büyüyen ülkesi durumundayız. Devlet bakiyesi olan Hatay ilinin kendi payına düşeni alması oldukça önemlidir. Bu gelişmeler yeterli olmamakla birlikte Hatay altyapı itibariyle çok önemli gelişmeler kaydetti'' diye konuştu.

Ergin, Hatay'ın özellikle kara ve hava yolu konularındaki eksikliklerinin büyük oranda tamamlandığını belirterek, eksik kalan konularla ilgili ihalelerin yapıldığını ve çalışmaların başladığını ifade etti. Hatay'da aynı anda 3 baraj inşaatının devam ettiğini belirten Ergin, ''Sulanabilir tarım arazilerinin neredeyse yüzde 16'sı sulanırken, yeni tesislerle bu oran yüzde 70'lere çıkacak'' dedi.

Kentin tarihine ve kültürüne sahip çıkılması, gelecek nesillere, bugünkünden daha güzel bırakılması için çalışmaların devam ettiğini anlatan Sadullah Ergin, ''Şehrin koruma amaçlı imar çalışmaları ve restorasyonları başladı. Bir kaç yıl sonra şehrin silueti değişecek. Buram buram kültür ve medeniyet kokan bir şehre geldiğinizi göreceksiniz'' görüşünü ifade etti.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Hatay'ın, medeniyetlerin birikimlerini birbirlerine devreden bir şehir olduğunu ifade ederek, ''Hatay, tüm ilçe ve beldeleriyle muhteşem bir coğrafya, bereketli topraklar ve büyük medeniyetlerin birikimleriyle muazzam bir şehirdir'' dedi.

İnsanlık tarihinin izini aramak isteyenlerin, kentte hala ayakta olan ibretlik eserlere rastlayabileceğini kaydeden Lekesiz, ' 'Hatay'ın tarihi insanlığın ortak hikayesi ve mirasıdır. Coğrafyasındaki tüm yolların kesişmesi nedeniyle tüm inançların şekillendiği kültürlerin geçit resminin yapıldığı bir şehirdir. Sokaklarımızda ülkemizin tüm renklerinin rahatlıkla görülebilir. Binlerce yılın özetini, yani Hatay'ı, geleceğe aktarmanın çabası içindeyiz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Eski Adalet Bakanı Ergin, Hatay Valisi Lekesiz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İskenderun Belediye Başkanı Erol Civelek, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, etkinlik alanında açılan stantları gezerek, yöresel yemeklerden yedi.

Arka Sıradakiler'den Hatay'a Destek…
Feshane'deki "İstanbul Hatay Günleri"nin sanat dünyasından ünlü konukları da vardı… Fox'da yayınlanan ve gençlerin ilgi odağı olan Arka Sıradakiler dizisinin yönetmeni Hamdi Alkan ve dizi oyuncuları eşi Canan Hoşgör, Sinem Öztürk, Deniz Sarıbaş, Barış Atay Mengüllü Fuar'ı gezerek hem otantik mutfak kültürünün seçkin örneklerini tattı hem de fuar ziyaretçileriyle sohbet etti… Ünlü sanatçı, yönetmen Hamdi Alkan'ın açtığı sergi de büyük ilgi gördü… Sergide, Hatay'ın bugüne kadar hiç yayınlanmamış tarihi fotoğrafları yeralıyor…