Feribotlar Bingazi'de

Feribotlar Bingazi'de

Skıntı Aşıldı 3 Bin Türk Vatandaşını Getirecek Feribotlar Bingazi'de

Feribotlar Bingazi'de

Libya'daki gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileriyle biraraya gelerek eşgüdüm toplantısı düzenlenledi.

Toplantıda Libya'daki Türk vatandaşlarının Türkiye'ye nakli konusunda yapılan çalışmalar ve alınabilecek ilave tedbirlerin değerlendirildiği bildirildi. Vatandaşların Libya'dan havayoluyla tahliyesi konusunda girişimlerin sürdüğü bildirilirken, dün İstanbul'dan gönderilen 2 feribotla 3 bin yolcunun Türkiye'ye getireleceği bildirildi. Ayrıca toplantıda, Samsun ve Ankara feribotlarının da Libya'ya gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıda, Libya'daki vatandaşlarımızın ülkemize nakli konusunda yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiştir.
Dün (21 Şubat) İstanbul'dan yola çıkan IDO'ya ait iki feribotumuz bu akşam saatlerinde Bingazi limanına varacaklardır. Bu gemilerle yaklaşık üç bin vatandaşımızın Bingazi'den ülkemize nakli planlanmaktadır. Tahliyenin başarıyla sonuçlanması halinde gemilerimizin Marmaris'e intikalleri planlanmıştır.
Deniz Kuvvetlerimize ait İskenderun feribotu da 24 Şubat 2011 tarihinde Libya sahillerine varacaktır.

Bugün yapılan toplantıda ayrıca, Samsun ve Ankara feribotlarının da Libya'ya gönderilmesine karar verilmiştir. Bu feribotlardan ilki bugün, diğeri ise yarın yola çıkacaktır. Bu feribotlarda ayrıca Libya halkına yardım amaçlı gıda, ilaç ve tıbbi malzeme de taşınacaktır.

Vatandaşlarımızın hava yoluyla ülkemize tahliyesi konusunda çalışmalar da devam etmektedir. Halihazırda 19 Şubat tarihinden bu yana 2141 vatandaşımız ülkemize getirilmiştir. Libya'da şu an uluslararası hava trafiğine açık olan tek havaalanı Trablus'tur. Buradan vatandaşlarımızın nakline THY uçakları ile devam edilmektedir. Ülkedeki diğer havaalanlarından da tahliye konusundaki girişimlerimiz devam etmektedir.

Bakanlığımız vatandaşlarımızın yoğun bilgi taleplerini karşılayabilmek üzere Libya için tahsis edilen Kriz Merkezinin kapasitesini artırmıştır. Bakanlığımızın evvelce bildirilen Kriz Merkezi telefonlarına ilaveten 0 (312) 292 29 29 (20 hat) Çağrı Merkezi de bugün itibariyle hizmete sokulmuştur."

Kaynak: DHA