Ferhat Ozgur Duygu Odası İle Galeri Nev'de...

Ferhat Ozgur Duygu Odası İle Galeri Nev'de...

Galeri Nev 2011 Sergilerine Ferhat Özgür'ün 'Duygu Odası' İle Devam Ediyor.

Ferhat Ozgur Duygu Odası İle Galeri Nev'de...
14.02.2011 22:52 | Son Güncelleme: 14.02.2011 22:58

Sergide bir video ve iki fotoğraf olarak sunulan 'Cimon ve Pero' adlı yapıtlar, hapishanede aç susuz ölüme mahkum edilen babası Cimon'u düzenli olarak ziyaret edip, hayatta kalmasını sağlamak için onu kendi göğsünden emziren ve böylelikle sınırsız özverinin ve vefakârlığın sembolü haline gelen Pero'nun dramı üzerine kuruluyor. Antik Roma tarihçisi Valerius Maximus tarafından "Antik Roma'nın Unutulmaz

Amelleri ve Deyişleri'nin Dokuz Kitabı"nda yer verdiği ve sanat tarihinde Rubens'in de aralarinda olduğu pek çok sanatçı tarafından ele alınan öyküyü Ferhat Özgür çağdaş bir boyutta yeniden yorumluyor. 'Duygu Odası' adlı serginin ikinci dizisi 'Lohring Deneyimleri', sanatçının, Almanya'nın Bochum kentindeki Lohring metro istasyonunda çıplak modellerle gerçekleştirdiği performatif fotoğraflardan oluşuyor. Mimari tasarımın mükemmeliği içinde insan bedeninin 'doğallığı', 'Cimon ve Pero'nun teatralliği ile karşıtlık oluşturuyor.

Serginin üçüncü dizisini oluşturan desen ve suluboyalarda ise Özgür, insanın farklı ruhsal durumlarını aynı düzlemde eş zamanlı olarak sunuyor. Sanatçı böylelikle yapıtların tümü aracılığıyla, galeri mekânında acı, endişe, kaygı, korku, şüphe gibi ruh hallerinden yola çıkarak, şiirsel, dokunaklı, gizemli ve duygu yüklü bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Sergi ile ilgili basın bülteni ve görsel malzeme ilişiktedir. Ayrıntılı bilgi, daha fazla görsel malzeme, röportaj ve özel haber talepleriniz için aşağıda yer alan iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title