FERHAN ŞENSOY İÇİN SES TİYATROSU'NDA TÖREN - Haberler
Haberi Paylaş

FERHAN ŞENSOY İÇİN SES TİYATROSU'NDA TÖREN

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
FERHAN ŞENSOY İÇİN SES TİYATROSU'NDA TÖREN

FERHAN Şensoy için Ses Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.

FERHAN Şensoy için Ses Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.

Tedavi gördüğü hastanede iki gün önce hayatını kaybeden ünlü tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy'un Türk bayrağı ve Galatasaray bayrağına sarılı tabutu cenaze aracıyla İstiklal Caddesi'nde bulunan Ses Tiyatrosu'na getirildi. Şensoy'un tabutu indirildiği sırada cadde üzerinde bekleyenler alkışlarken, kızları Derya Şensoy ve Müjgan Ferhan Şensoy gözyaşlarını tutamadı. Tabut daha sonra törenin yapılacağı salona getirildi, burada da Şensoy'un cenazesi dakikalarca ayakta alkışlandı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Elif Durdu Şensoy, eski eşi Derya Baykal, Derya Baykal'ın oğlu Mert Baykal, tiyatro oyuncuları Zeliha Berksoy, Şevket Çoruh, Ali Poyrazoğlu, yazar Nedim Gürsel, yakınları ve sevenleri katıldı.

Törende sunuculuğu Okan Bayülgen yaptı.

Tiyatrocu Şevket Çoruh törende yaptığı konuşmada, "Başımız sağ olsun. Söyleyecek, anlatılacak şey var. Kitaplar yazılacak hakkında. Oyunlarını oynayacağız. Bu tiyatroyu, Ses Tiyatrosu'nu biz yaşatacağız, burası bizim emanetimiz" dedi. Derya Baykal, "Sana her şey için çok teşekkür ediyoruz. Bilgeler ölmez, var sayalım ölmedin" diye konuştu.

"BU SEVGİYİ, ÖZLEMİ SİZİNLE PAYLAŞMAK YÜREĞİMİ BİRAZ OLSA HAFİFLETİYOR"

Kızı Müjgan Ferhan Şensoy ise gözyaşları içinde, "Ne söylesem eksik kalacak. Size babamı anlatmaya kalkamam. Onu en az benim kadar tanıyorsunuz. Babamı ne kadar sevdiğimden bahsetsem, biliyorum ki her biriniz ayrı ve özel olarak benim kadar seviyorsunuz. Küçükken babamın bu kadar sevilen birisi olması, bu sevgiyi paylaşmak zorlardı beni. Onu en çok benim sevdiğimi ispat etmeye uğraşırdım. Bu sevgiyi, özlemi sizinle paylaşmak yüreğimi biraz olsa hafifletiyor" şeklinde konuştu.

Diğer kızı Derya Şensoy ise, babasına üniversite öğrencisiyken yazdığı şiiri okuyarak, "Zamanlardan bir zaman çıksa gelse, ben o gün izlemeye doysam seni, hadi diyelim dünya tersine dönse ve okumaya doysam seni. Hatta haftanın sekizinci günü aklına bile doyarım belki. Ama sana hiçbir zaman doyamam baba'. O da bana şöyle yazmıştı mektubunda, 'Bir baba kız aşkıdır aşar okyanusları, çok yunusları'. Baba kız aşkımız şimdi okyanusları, çok bulutlar ve yıldızları aştı. Seni çok ama çok seviyorum" dedi.

Mert Baykal ise, "Anladım ki insanın iki tane babası olabilirmiş, dağ gibi iki tane babası olabilirmiş. Ben bugün bir tanesini kaybettim. Benim bu babam Don Kişot'muş ve yel değirmenleriyle savaşıyormuş" ifadelerini kullandı. Eşi Elif Durdu Şensoy da gözyaşları içinde, kendilerini yalnız bırakmadıkları için herkese teşekkür etti.

"TÜRK TİYATROSU ULU BİR ÇINARINI KAYBETTİ"

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, "Türk tiyatrosu ulu bir çınarını kaybetti. Bu toprakları ve insanımızı çok sade ve yalın şekilde anlatan çok güçlü bir dili ve yazım yeteneği vardı. Toplumumuzun her kesimi tarafından sevilmesi, takdir edilmesi bunun en önemli ispatı" dedi.

Ekrem İmamoğlu, "Türkiye'nin ve bence Türkçe'nin de en yaratıcı yazarlarından biriydi, uluslararası bir sanatçıydı. Güldürü geleneğimizi bir simgesi olan kavuğu 30 yıl taşımız bir tiyatrocu olarak örnektir Şensoy'un hayatı" ifadelerini kullandı.

Törende son olarak Mert Baykal'ın hazırladığı bir video gösterildi. Törenin sonunda salonda bulunanlar Şensoy'u ayakta alkışlayarak sahnede bulunan tabutuna kırmızı karanfiller attı.

- İstanbul

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title