Fenerbahçe Ülker - Türk Telekom: 99 - 87

Salon: Abdi İpekçi Spor Salonu

Fenerbahçe Ülker  - Türk Telekom: 99  - 87

Salon: Abdi İpekçi Spor Salonu

Hakemler: Mehmet Keseratar - Zafer Yılmaz - Alper Altuğ Köselerli

Fenerbahçe Ülker: James White 8 (2 ribaund- 1 asist), Willie Solomon 23 (5 asist), Mirsad Türkcan 22 (6 ribaund- 2 asist), Ömer Onan 4 (1 asist), Semih Erden 5 (4 ribaund- 3 asist), Damir Mrsic 8, Gasper Vidmar, Oğuz Savaş 8 (1 ribaund- 2 asist), Tarence Kinsey 17 (5 ribaund), Ömer Aşık 4 (8 ribaund), Emir Preldzic (1 ribaund- 1 asist)

Türk Telekom: Muratcan Güler 4 (3 ribaund- 1 asist), Bekir Yarangüme 0 (1 ribaund), Tutku Açık 9 (1 ribaund, 1 asist), Barış Özcan 0 (2 ribaund), Haluk Yıldırım 1 (3 ribaund), Erwin Dudley 24(4 ribaund- 3 asist), Khalid El-Amin 33 (2 ribaund, 2 asist), Christopher Williams 6 (4 ribaund- 1 asist), Kristoffer Lang 10 (8 ribaund- 1 asist).

1. Periyot: 25-25

2. Periyot: 27-21

3. Periyot: 28-23

4. Periyot: 19-18

Beko Basketbol Ligi play-off final serisi ikinci maçında Fenerbahçe Ülker, İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Türk Telekom'u 99-87 mağlup ederek seride 2-0 öne geçti. Maçın en skorer oyuncusu olan Türk Telekom'dan El Amin'in 33 sayısı ise takımının yenilgisini engelleyemedi.

Serinin ilk maçında olduğu gibi karşılaşma yine hızlı başladı. Chris Lang ve Ervin Dudley ikilisiyle çember altını iyi kullanan rakibine Fenerbahçe Ülker, Ömer Onan, Oğuz Savaş ve James White üçlüsüyle karşılık verdi. 3. dakikayı James White'ın turnike basketiyle 10-6 önde geçen rakibine Türk Telekom, Khalid El-Amin ile yanıt verdi. Oğuz Savaş ile pota altını iyi kullanan Sarı Lacivertliler, 5. dakikada skoru 15-9'a getirdi. Khalid El-Amin'in üç sayılık basketiyle hücumdaki suskunluğunu bozan Türk Telekom, buna karşın savunmada rakibini durdurmakta zorlandı. Ankara temsilcisi, savunmada kıpırdandığı bölümlerde Khalid El-Amin'in de üçlüğüyle skorda eşitliği yakaladı (20-20). Fenerbahçe Ülker bu hücuma Willie Solomon ve James White ile bulduğu beş sayıyla karşılık verdi. Son hücumu Türk Telekom, Khalid El-Amin ile bulduğu üç sayılık basketle skoru eşitledi ve ilk periyot da 25-25 tamamlandı.

Mirsad Türkcan ve Chris Lang'in karşılıklı basketleriyle başlayan ikinci çeyrekte Fenerbahçe Ülker, Willie Solomon'un da devreye girmesiyle 12. dakikada skoru 33-27'ye getirdi. Hücumda Khalid El-Amin'in bireysel gayretiyle skor üreten rakibi karşısında Sarı Lacivertliler, Willie Solomon ile dış atışlarda etkili oldu. Çember altında Erwin Dudley'in devreye girmesiyle hücumda nefes alan Türk Telekom, 15. dakikada farkı 1 sayıya indirdi (38-37). Devrenin tamamlanmasına iki dakika kala Tarence Kinsey ile basket faul bulan Fenerbahçe Ülker, skoru da 48-41'e getirdi. Son bölümde Mirsad Türkcan ile etkili oyununu sürdüren Sarı Lacivertliler, devreyi de 52-46 önde tamamladı

Mücadelenin üçüncü çeyreği tempolu başlarken Fenerbahçe Ülker, Mirsad Türkcan ve James White ikilisiyle bulduğu iki basketle 21. dakikada farkı 11 sayıya çıkarttı (59-48). Alan savunmasına dönen Türk Telekom, Khalid El-Amin'in üç sayılık basketiyle nefes aldı. Ancak Sarı Lacivertliler Willie Solomon ve Ömer Aşık'ın sayılarıyla skoru 63-51'e getirdi. Mola alan Türk Telekom, Tutku Açık'la üç sayılık basket bulurken, çember altında da Erwin Dudley'i de topla buluşturarak devreye sokmaya çalıştı. Willie Solomon'un üç sayılık basketine Tutku Açık ile karşılık veren Ankara temsilcisi, bu bölümlerde baskılı savunmaya döndü. Tutku Açık'ın iki teknik faul alarak oyundan ihraç edilmesinin ardından Fenerbahçe Ülker, Willie Solomon, Damir Mrsic ve Tarence Kinsey ile kullandığı serbest atışları sayıya çevirerek 27.dakikada skoru 75-59'a getirdi. Damir Mrsic'in üç sayılık basketine Erwin Dudley ve Khalid El-Amin ikilisiyle karşılık veren Türk Telekom, oyuna da ortak oldu. Fenerbahçe Ülker buna rağmen periyodu 80-69 önde tamamladı.

Oğuz Savaş ve Muratcan Güler'in karşılıklı basketleriyle başlayan son periyotta Ankara temsilcisi Türk Telekom, savunmada daha istekli bir görüntü çizdi. Hücumda Khalid El-Amin'in insiyatifi eline almasıyla skor bulan Türk Telekom, 34. dakikada farkı 7 sayıya indirdi (84-77). Muratcan Güler'in Willie Solomon'u savunmadaki başarısıyla Sarı Lacivertlilerin hızını kesen Ankara temsilcisi, buna karşın hücumda istediği oyunu oynayamadı. Willie Solomon'un üçlüğüyle tempoyu yükselten Fenerbahçe Ülker, 38. dakikada skoru 93-81'e getirdi. Son bölümde Damir Mrsic ve Tarence Kinsey ikilisiyle basketler bulan ve farkı açan Fenerbahçe Ülker, salondan da 99-87'lik galibiyetle ayrılmayı başardı.

Kaynak: CHA