Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico: ''İki devreli maçın ilk yarısını berabere bitirdik''

Fortis Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında Galatasaray ile 0 - 0 berabere kalan Fenerbahçe'de Brezilyalı teknik direktör Arthur Zico, 180 dakikalık bir maçın ilk yarısını golsüz berabere bitirdiklerini söyledi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico: ''İki devreli maçın ilk yarısını berabere bitirdik''

Fortis Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında Galatasaray ile 0 - 0 berabere kalan Fenerbahçe'de Brezilyalı teknik direktör Arthur Zico, 180 dakikalık bir maçın ilk yarısını golsüz berabere bitirdiklerini söyledi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan maçın ardından düzenlediği basın toplantısında maça iyi başladıklarını, ancak ikinci yarının ilk 25 dakikasında oyun kuramadıklarını belirten Zico, ''Üst düzey, bire bir mücadelenin olduğu bir müsabaka vardı. İlk yarıda özellikle yüksek tempoda bir maç oynadık. Fakat ikinci yarıya kötü başladık. İkinci yarının ilk 25 dakikasında hiç iyi pas yapamadık. Rakibimizin ortasahadaki presi etkili oyunu bizim oyun kurmamıza engel oldu. Bu tür maçlarda 180 dakikalık düşüneceksiniz. İlk yarı 0 - 0 bitti. Gol yememek de önemliydi. Bunu başardık. İkinci maçta deplasmanda atacağımız bir golün bize neler kazandıracağını biliyoruz. Ona göre oynayacağız.'' dedi.

"Maldonado'nun transferi gerekli bir transfer miydi, forvet almayı düşünmediniz mi?" sorusuna Zico, ''Transfer bizim isteklerimiz doğrultusunda oldu. Deniz uzun süre sakat, ne zaman döneceğini bilmiyoruz. Orta sahada görev yapan Marco, Selçuk ve Kemal elimizde vardı. Appiah ve Tümer'i orta sahada kaybettik, takviye şarttı ve bunun için Maldonado'yu aldık. İleriye baktığınızda yararlanacağımız Alex, Semih, Kezman, Kazım, İlhan, Deivid var. Orta sahada iki isim kaybettiğimiz için oraya transfer yaptık.'' diye cevap verdi.

"Şampiyonlar Ligi'nde oynatamayacağınız bir oyuncuyu bundan sonra transfer eder misiniz? ve Semih - Kezman değişikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya ise Zico şöyle cevap verdi: ''Önümüzde opsiyonlar var. Şampiyonlar Ligi olmasa da lig ve kupa var. Semih'in durumunu bilmiyoruz, diz sakatlıkları önemli belki ondan yararlanamayız, o zaman gerekli olabilir. Semih'in çıkması Kezman'ın oyuna girmesi sıkıntıya neden olmadı, sadece Semih'in sağlık durumu beni çok düşündürdü. Semih'in sakatlanmasına üzüldüm, çünkü kariyerinin en önemli yerinde. Milli Takıma kadar yükseldi, gol krallığında en üstte bu yüzden sakatlanınca üzüldüm. Maçın hemen başında sakatlanıp çıkması beni üzdü.''

Zico, "Semih - Kezman değişikliğinin takıma yansıması nasıl oldu, Galatasaray daha rahat hareket etti diyebilir miyiz?" şeklindeki soruya da, ''Semih ve Kezman farklı tarz oyuncular. Semih, uzun süredir oynuyor ve uyumu iyi oldu. Kezman farklı tarzda oynayan bir oyuncu. O oyuna girince takımın oyun anlayışı da değişmiş olabilir. Belki bu yüzden etkisiz kalmış olabilir.'' şeklinde cevap verdi.

Zico, "Dunga'nın maçı izliyor olmasının, Brezilyalı oyuncuları etkilediği" görüşüne katılmadığını da belirterek, ''Dunga bizdeki oyuncuları uzun zamandır tanıyor, etkilediği görüşünde değilim. Oyuncuların da Dunga maçı izlediği için etkilendiği kanaatinde değilim. Çünkü onlar birbirlerini daha önceden tanıyorlar. Öyle bir maçta kanaatleri değişecek değil.'' dedi.

Kaynak: CHA