Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico: 'Biz Maçın Hakkını Veremedik'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Arthur Zico, 1 - 0 Kaybettikleri Galatasaray Maçından Sonra Yaptığı Açıklamada, Rakiplerinin Final Maçı Gibi Mücadele Ettiğini, Kendilerinin İse Maça Konsantre Olamadıklarını Söyledi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico: 'Biz Maçın Hakkını Veremedik'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Arthur Zico, 1 - 0 kaybettikleri Galatasaray maçından sonra yaptığı açıklamada, rakiplerinin final maçı gibi mücadele ettiğini, kendilerinin ise maça konsantre olamadıklarını söyledi.

Ali Sami Yen'de oynanan maçtan sonra yaptığı basın toplantısında oldukça üzgün olduğu gözlenen Zico, ''Tansiyonu yüksek bir derbi maçı. Bu maçlar için oyuncuların rahat olmaları ve güvenli bir şekilde sahada olmaları gerekiyor. Bunu yapanlar derbilerde başarılı oluyor. Hele biraz da rakibin oyundan düştüğü anda değerlendirirsen kazanırsın. Biz oyundan düştük, hata yaptık ve oyundan koptuğumuz anda da golü yedik. Kaybedilmiş bir şey yok. Yarış devam ediyor. Daha geride 2 maç var ve biz kalan maçlarımızı kazanarak rakibimizin takılmasını bekleyeceğiz.'' dedi.

Oyuncu değişikliği ve erken değişikliklerle ilgili olarak sorulan bir soruya ise Brezilyalı teknik adam, ''İlk oyuncu değişikliğini erken yapmak zorunda kaldık. Volkan'ın da durumu ağırlaşabilirdi bunu da düşündük. Ama bizim bugün mağlup olmamızın nedeni bu değil. Derbi maça çıktık ama normal bir maça çıkıyormuş gibi oynadık ve davrandık. Galatasaray bir final havasında çıktı ve maçın hakkını verdi. Fakat biz maçın hakkını veremedik ve kaybettik. Lugano çok hırslıydı ve iyi de mücadele etti. Fakat oyundan çıkmak zorunda kaldı. Fakat bizim yenilmemizin gerçek nedeni oyuncu değişiklikleri ve Lugano'nun sakatlanması değil, biz maça iyi konsantre olamadık ve bir final gibi oynayamadık.'' diye cevap verdi.

Fenerbahçe'nin kaybetmesinin nedeninin konsantrasyon eksikliği olduğunun hatırlatılarak nedeninin sorulması üzerine Zico, ''İletişimin iyi olması gerek demiştim. Biz bunu yapamadık. Buna bir örnek verecek olursak, Kezman içeriye Marco Aurelio'ya topu attı, gol gelecekken Ümit Karan gelip bir defans oyuncusu gibi topu çıkardı, golü önledi. Bizim oyuncularımız bunu yapamadı. Maça tam konstanre değillerdi. Oyuncuların kafası rahat olmalı derken saha dışında bir olayımız yok. Saha içinde oyuncu güvenli olmalı, rahat olmalı, bunu Galatasaray yaptı biz yapamadık bu eksikti.'' dedi.

Geçen yılki maç ile bu yılki maçı karşılaştırmamak gerekir diyen Zico, ''O maçta yaşananlar bizi etkilememişti. Çünkü o maça biz kupa elimizde gelmiştik, bu maç ise şampiyonluk maçıydı. Maç ne Galatasaray'ın ne de Fenerbahçe'nin üstün olduğu bir maç değildi. İki tarafında çok az gol şansı vardı. Pozisyon zenginliği iki takım için de üst düzeyde değildi. Biz bir hata yaptık ve Galatasaray da bu hatamızı değerlendirdi ve kazandı.'' diye konuştu.

Sezonu kupasız kapatmayla karşı karşıya kalmalarının kendi geleceği ile ilgili karar verilmesi konusunda sıkıntı olur mu sorusuna ise, Zico, kadronun yetersizliğini ileri sürerek, başarılı bir sezon geçirdiklerini iddia etti. Zico, şunları söyledi: ''Sezon başında Süper Kupa'yı kazandık, lig mücadelesine ve Türkiye Kupası'na başladık. Yine burada Türkiye Kupası'ndan nasıl elendiğimizi herkes biliyor ve ben bunları konuşmak istemiyorum. Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon başarılı olduk. Bunu yaparken de ligde puanlar kaybettik. Bu yüzden de şampiyonluğu kaybetme ile burun buruna geldik, bana göre başarılı olduk, iyi şeyler yaptık. Ben bu sezon için verimli ve güzel bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Kontrat imzalamayla ilgili olarak ise önümüzdeki günlerde karar verilecek bunu da zaten siz duyarsınız. Şampiyonlar Ligi seviyesi çok yüksek olduğu için takım olarak yıpranırsın. Bu da ligde sizi etkileyebilir. Chelsea ve Barcelona'yı burada ayrı yere koymak gerek. Ama geniş kadroları olmasına rağmen Liverpool ve Barcelona'nın da iyi işler yaptığı söylenemez. Bu iki takımın geniş kadrosuna rağmen Şampiyonlar Ligi garanti değil, ligde de durumları belli değil. Biz de elimizde geniş kadro tutmalıyız ki sezon içinde etkilenmeyesin.''

Kaynak: CHA