Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı Günay: 'Her Dalda, Her Sezon Şampiyon Olunacak Diye Bir Kural Yok'

Mustafa Kemal Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'nü Ziyaretinin (3 Mayıs 1918) 90., Fenerbahçe Kulübü'nün Kuruluşunun 101. Yılı Dereağzı'ndaki Tesisler Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı Günay: 'Her Dalda, Her Sezon Şampiyon Olunacak Diye Bir Kural Yok'

Mustafa Kemal Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'nü ziyaretinin (3 Mayıs 1918) 90., Fenerbahçe Kulübü'nün kuruluşunun 101. yılı Dereağzı'ndaki tesisler düzenlenen törenle kutlandı.

Yüksek Divan Kurulu'nca Eski Sporcular Anıtı önünde düzenlenen törende Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay'ın yanı sıra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri ile kulüp üyeleri ve çok sayıda sporcu hazır bulunurken, Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de törene katıldı.

Törende bir konuşma yapan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, "Ulu önderimizin işaret ettiği ve arzuladığı seviyeye gelmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Sevgili sporcularım, bugünlere ağabeyleriniz ablalarınızın çalışkanları ve spor anlayışıyla geldik. Şimdi sizler nice yüz yıllar yaşayacak olan Ulu Önderin söylediği gibi Fenerbahçe'yi çalışkan, dürüst, ahlaklı ve laik düzene dayalı spor yaparak yaşatacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti'nde daima etik spor anlayışıyla sevgili Atamızın izinde yürümekteyiz. O'nu bir kere daha anmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bugün 89 bin metre kare alanda spor yapıyoruz. 29 bin metre kare sosyal tesis alanımız var. 10 bin 500 metre kare spor salonumuz yani kapalı alanımız var. Lisanslı sporcu sayımız 1332, 363 kız, 669 erkek sporcu. Her hafta 311 sporcumuz 10 dalda yarışmaya çıkıyor.'' dedi.

Divan başkanı Günay, şampiyonluk yarışında Galatasaray'a 1 - 0 yenilerek büyük bir avantaj kaybeden futbol takımını da teselli ederek, ''Tabiiki şampiyonluk elbetteki bizleri en mutlu eden olaydır. 11 dalda yarışma yapan bir kulübün her dalda ve her sezon şampiyon olacak diye de bir kuralı yoktur. Mesele Avrupa bazında kupalara iştirak etmek, Avrupa platformunda yarışmaktır. Bugün itibarıyle 4 branşta Avrupa boyutlarında yarışmaya hak kazandık. Geçen yıllarla da aynı seviyeye sahip olmuşuz. Demek ki Fenerbahçe Spor Kulübu işi böyle götürecek büyüklüktedir.'' diye konuştu.

Müze ve Tarih Kurulu Başkanı Sertaç Kayserilioğlu'da , Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'nü ziyaretini anlattığı konuşmasında, Fenerbahçelilerin milli mücadele yıllarında üstlendiği rol ve tarihsel süreçten bahsetti. Kayserilioğlu, şunları söyledi;

''Fenerbahçe Spor Kulübü yarınlara örnek olması anlamında, Türk Ulusunun şeref duygularının yurda adeta armağanı olmuştur. Milli Mücadele yıllarında düşman kuvvetlere karşı hem yeşil sahalarda hem savaş meydanlarında tattırdıkları mağlubiyetler ve Anadoluya silah aktarmakta üstlendikleri o üstün görevleri nedeniyle Ulu Önder sevdalısı Fenerbahçe'sini satırlarında taktirle karşılamış ve övgüyle bahsetmiştir.''

Tören, daha sonra Fenerbahçe Koleji öğretmen ve öğrencilerinin günün anlamına ilişkin okuduğu yazı, şiirler ve ardından gerçekleştirilen kokteyl ile tamamlandı.

Kaynak: CHA