Fenerbahçe'de 100. Yıl Etkinlikleri

Fenerbahçe'nin 100. Yıl Etkinlikleri Nedeniyle Ünlü Piyanist Fazıl Say Tarafından Bestelenen 'Fenerbahçe Senfonisi'nin Prömiyeri Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Gerçekleştirildi.

Fenerbahçe'de 100. Yıl Etkinlikleri

Fenerbahçe'nin 100. yıl etkinlikleri nedeniyle ünlü piyanist Fazıl Say tarafından bestelenen 'Fenerbahçe Senfonisi'nin prömiyeri Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Sunumda, sanatçı Say'a eserinde, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki 190 kişilik Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu eşlik etti. Senfonide soprano Tuğba Mankal, mezzo soprano Bilge Yılmaz, tenor Arda Doğan ve bariton Serhat Konukman da solist olarak yer aldı. 100. yıl kutlamalarının en önemli etkinliklerinden olan Say'ın senfonisi, "Fenerbahçe", "Akılla Konuşmam Oldu", "Anılar" ve "Coşku" olmak üzere dört bölümden oluştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, telgrafla mesaj gönderdiği gecede sunucu Halit Kıvanç, mesajları okudu. İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı geceye, Fenerbahçe camiası geniş bir katılım gösterdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere, Teknik Direktör Zico ve futbol takımı oyuncuları, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, kulüp eski başkanları Ali Şen, Güven Sazak, Tahsin Kaya, bazı eski yöneticiler, Galatasaraylı eski yönetici Ergun Gürsoy ve Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Selahattin Beyazıt geceye katılanlar arasında yer aldı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Say'ın sunumu öncesi yaptığı konuşmada, Fenerbahçe Kulübü'nün 100 yıllık tarihi boyunca hep ilklere imza attığını, gelişiminin Cumhuriyet'in gelişimiyle paralellik gösterdiğini belirterek, her türlü sportif mücadelede Türk bayrağını göndere çektirmek için ter akıttığını ifade etti. Fenerbahçe'nin, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu, sadece sportif müsabakalarda değil, sanatsal etkinliklerle de coşkusunu toplumsal sorumluluk noktasına ulaştırmayı hedeflediğini belirten Yıldırım, "Ülkemizin bu alanda yetiştirdiği büyük yeteneklerden birisi olan Fazıl Say'a hazırlatılan bu eser, Türkiye'nin sanat kültürüne de katkıda bulunacaktır" dedi.

Fazıl Say'ın eserini sunumu öncesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu'nda kokteyl yapıldı.

Öte yandan, sanatçı Say, senfoniyi müzikseverlerle buluşturmak üzere Türkiye turnesine çıkacak.

(MFS-MEF-MEF-S)