FEMEN Kadınları Sultanahmet'te Soyundu

FEMEN Kadınları Sultanahmet'te Soyundu

Çıplak eylemleri ile dikkat çeken Ukraynalı FEMEN grubu, bu kez Ayasofya Camii önünde eylem yaptı.

FEMEN Kadınları Sultanahmet'te Soyundu

Dünyanın dört bir yanında yaptıkları çıplak eylemleriyle dikkat çeken Ukraynalı FEMEN grubu, bu kez tarihî Ayasofya Camii önünde eylem yaptı. Kadına yönelik şiddeti çıplak eylemle protesto eden Femen kızlarına polis müdahale etti ve eylemci kızlar gözaltına alındı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları çıplak eylemlerle adını duyuran FEMEN kızları, Türkiye'de ilk kez eylem yaptı. FEMEN kızlarının eylem yapacakları yer sır gibi saklanırken polis Ayasofya Camii önünde sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemi aldı.

"ÇALINMIŞ HAYATLAR"I PROTESTO

Öğle saatlerinde bir araçla Ayasofya Camii önüne gelen FEMEN grubundan İnna Shevchenko, Tayiana Zatserkovna, İana Zhdanova ve Oleksandra Shevchenko, araçtan inerek bir anda koşmaya başladı. Üzerlerinde sadece iç çamaşırı bulunan protestocu kızlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdikleri eylemde kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Türkçe "Çalınmış Hayatlar" yazılı pankartlar ve İngilizce dövizler taşıyan FEMEN kızlarının, yüzlerini de dayak yemiş kadını andıran şekilde boyadıkları görüldü.

Ayasofya önünde vatandaşların şaşkın bakışları altında koşmaya başlayan FEMEN kızlarına, kadın polisler müdahale etti. Kadın polisler, çıplak eylemcileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan FEMEN kızları, polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü.