Felsefeciler, 'felsefeyi topluma kötü tanıtan' şarkıcı Topaloğlu'ndan dertli

Felsefeciler, 'felsefeyi topluma kötü tanıtan' şarkıcı Topaloğlu'ndan dertli

Felsefeciler kendisine 'uzaylı' diyen ve 'felsefe yapma' şarkısını söyleyen Mustafa Topaloğlu'dan dertli. Felsefeciler Topaloğlu'nun felsefeyi kötü tanıttığı konusunda şikayetçi.

Felsefeciler, 'felsefeyi topluma kötü tanıtan' şarkıcı Topaloğlu'ndan dertli

Felsefeciler kendisine 'uzaylı' diyen ve 'felsefe yapma' şarkısını söyleyen Mustafa Topaloğlu'dan dertli. Felsefeciler Topaloğlu'nun felsefeyi kötü tanıttığı konusunda şikayetçi.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fökültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakan Poyraz, felsefenin toplumda boş sözler olarak algılandığını belirterek, sanatçı Mustafa Topaloğlu'nun sözlerini, davranışlarını buna örnek gösterdi.

Dünya Felsefe Günü nedeniyle Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Düşünce ve Edebiyat Kulübü tarafından Fen Lisesi salonunda düzenlenen "Eğitim Dünyamız ve Felsefe" konulu panelde kendisini 'uzaylı' diye tanıtan şarkıcı Mustafa Topaloğlu gündeme geldi. Oturum Başkanlığını Sakarya Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Rahmi Karakuş'un yönelttiği panele konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fökültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof.Dr. Hakan Poyraz ile Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümü öğretim üyesi Yard.Doç. Aliye Kovanlıkaya katıldı. Panelin açılışını ünlü şair ve düşünce adamı Hilmi Yavuz yaptı.

Yavuz, Türkiye'deki üniversitelerde felsefe bölümlerinde Türk-İslam düşüncesinin ders olarak verilmesi gerektiğini söyledi. Felsefede Batı düşüncesini sorgulamadan aldığımızı, dayatılan modeli uygulamaya çalıştığımızı anlatan Yavuz, "Madem felsefi düşünce sorgulayıcı düşüncedir, onca sorgulamakla işe başlamalıyız. Felsefe eğitiminin nasıl yapılmasına ilişkin bir problemle karşı karşılayız." dedi.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fökültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof.Dr. Hakan Poyraz, felsefe denince toplumda iki ayrı anlayış olduğunun altını çizen Poyraz, birinci ve yaygın anlayışta felsefenin boş, anlaşılmayan sözler olarak algılandığını kaydetti. Toplumda bunu pompalayan popüler bir kültür oluşturduğunu ifade eden Poyraz, şarkıcı Mustafa Topaloğlu'nu buna örnek gösterdi. Felsefe denince popüler kültürde Mustafa Topaloğlu'nun akla geldiğini ifade eden Poyraz, şunları söyledi: "Toplumun felsefe algısı nedir? Bu konuda kişisel göslemlerimiz çerçevesinde iki knaat öne çıkıyor. Birincisi lüzumsuz, kafa karıştırıcı sözler yığını olarak algılanıyor. Bunu besleyen ve bunu pompaülayan bir popüler kültür ortamı var. İnanç meselelerinden dolayı toplumun felsefeye yaklaşımı bir dönem insanı dinden imandan uzaklaştırır düşüncesiyle negatif olarak algılanıyordu. Popüler kültürün egemenliği altında şu anda anlaşılmaz sözler söyleme sanatı felsefe olarak görülüyor. Karşımızda bir Mustafa Topaloğlu örneği var. Felsefe yapma türküsüyle çıkıyor karşımıza. Kendisinin de ben uzaydan geldim, aslında bizler uzaylıyız sözleri felsefe zannediliyor. Popüler kültürün bize dayattığı türden böyle bir anlayış. Felsefenin karmaşık işlerle uğraştığı yönünde negatif bir algı var toplumumuzda."

TÜRKÇE FELSEFE YAPILIR

Felsefenin bütün ilimlerin anası olduğu yolunda ikinci görüşünde benimsendiğini dile getiren Poyraz, Türk felsefesi denildiğinde bazı tepkilerle karşılaştıklarını anlattı. Poyraz, "Yani coğrafyanın Türk'ü mü varmış, Türk felsefesi diye bir şey mi olurmuş. Muslukçunun çantasında nasıl aletleri varsa felsefecinin araçları kavramlardır. Eğer sizin kavramlarınız bu dilin bu dünyayı nasıl gördüğünü yansıtmıyorsa ki bu düşünülemez, mademki kullanılan dilin sınırı dünyanın sınırıdır, ben kendi dilimin dünyayı nasıl gördüğünü anlatabilirim kendi yaptığım felsefe yapma biçimimle. Dolayısıyla bir dilin içinden felsefe yapıyorsam isten istemez kullandığım o dilin düşünme biçiminin bana sağladığı imkanlarla felsefe yapıyorum demektir. Bir dilin felsefe yapma ya da yapamama kusur olamaz. Ancak o dil içinde felsefe yapanların başarısı ya da başarısızlığı olabilir. Ben buna bu şekilde inanyorum. Bu manada baktığımda her dilin imkanlarını kullanan filozoflar her dilde felsefe yapabilir. O halde Türkiye'de de felsefe etkinliği gerçekleştirilebilir ve gerçekleştiriliyor." diye konuştu.

Yard.Doç.Dr. Aliye Kovanlıkaya, "Türk felsefesi yoktur" eleştirilerine cevap verdi ve Türk-İslam felsefesinin olduğunu söyledi. "Bir yabancı çıksa Türk felsefesi vardır dese o zaman kabul edeceğiz" ifadelerini kullanan Kovanlıkaya, Türk felsefecilerinin bu tanımaya, tasdike ihtiyacı olmadığını vurguladı.

TOPALOĞLU'NUN FELSE ŞARKISININ SÖZLERİ

Şarkıcı mustafa Topaloğlu'nun felsefe yapma şarkısının bir kısım sözleri şöyle:

ıÜü"Aklın varsa kendine sakla, felsefe yapma. Kimi doğru kimi yanlış, kafana takma, kafana takma. Felsefe yapma, felsefe yapma, hiç felsefe yapma, felsefe yapma. Uzaydan gelmedik ki dünyalıyız biz, uzaydan gelmedik ki dünyalıyız biz."