Federasyon'dan Galatasaray'a Jet Yanıt

Futbol Federasyonu, Galatasaray Kulübü'nün Bugün Yaptığı ve Federasyon ile Hakemleri Hedef Alan Açıklamalarına Yanıt Verdi.

Federasyon'dan Galatasaray'a Jet Yanıt

Futbol Federasyonu, Galatasaray Kulübü'nün bugün yaptığı ve federasyon ile hakemleri hedef alan açıklamalarına yanıt verdi.

Futbol Federasyonu'ndan, ''Hedef saptırmayı amaçlayan hezeyan dolu tepkiler futbola zarar vermektedir'' başlığıyla yapılan açıklamada, ''Türk futbolunun önemli kurumlarından biri olan Galatasaray Spor Kulübü'nün kamuoyuyla paylaştığı açıklaması, Türkiye Futbol Federasyonu'nu derinden üzmüştür. Üzüntümüz, Türk futbolunun temel değerlerine hiçbir somut kanıt olmadan saldırılmasından kaynaklanmaktadır'' denildi.

''Sahada alınan sonuçlar neticesinde doğabilecek muhtemel eleştirileri; sorumluluğu başkalarının üzerine atarak geçiştirmeye çalışmak, köklü bir camiayı temsil eden bir yönetimin başvuracağı yöntem olmamalıdır'' denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Göreve geldiğinden beri duruşu, ilkeleri ve futbolun değerleri adına ortaya koyduğu girişimler ve çağdaş yönetim anlayışıyla farklı bir yerde olduğu, hem kamuoyu hem de devre arasında bizzat Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat tarafından takdir edilen Türkiye Futbol Federasyonu'nu hemen 1 ay sonra böylesine bir yaklaşımla suçlamaya kalkışmak haksızlıktır. Türkiye Futbol Federasyonu'nun mevcut yönetiminin son derece tecrübeli ve dinamik kadrosunun ulusal ve uluslararası spor camiasında itibar sahibi kişilerden oluşması Türk futbolunun artı değerlerinden biridir.

Böyle bir suçlamayı dile getirenlerin başka yönetimlere yapabilecekleri bu hezeyan dolu tepkilerinin değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir kulübün yanında ya da karşısında olması, çeşitli senaryoların odağında durması gibi bir yaklaşımı söz konusu dahi edilemez. Galatasaray gibi 104 yıllık geçmişi olan bir kulübün mevcut yönetiminin de bu düşünce tarzımızı en iyi şekilde bilenlerden biri olduğunu görmek isterdik.''

Futbol Federasyonu'nun, bugün olduğu gibi yarın da duruşunu, hiçbir kuruma ayrıcalık ve ödün vermeden sürdüreceği kaydedilen açıklama, şöyle devam etti:

''Hedef saptırmaktan öte hiçbir anlamı olmayan ve futbolun değerlerine zarar veren bu tür tepkiler, Türkiye Futbol Federasyonu'nun ilke, çalışmaları ve sorumluluklarındaki tarafsızlık düsturunu asla etkilemeyecektir. Belirtmek isteriz ki uluslararası düzeyde en üst seviyedeki 2 hakemimizden biri olan FIFA kokartlı Selçuk Dereli'ye ve hem MHK'ya hem de diğer kurullarımıza olan en üst seviyedeki güvenimizde en ufak bir azalma yoktur. Selçuk Dereli'nin dün akşamki maç gibi zorluk derecesi yüksek daha birçok müsabakayı başarıyla yöneteceğinden eminiz.''

''Söz konusu maçın başlama düdüğüne kadar her ortamda açıkça Türkiye Futbol Federasyonu'nu destekleyen, icraatlarını övenlerin sadece 90 dakika sonra desteğini tümden çektiğini belirtmesi, sabrının taştığını dile getirmesi ne yaman bir çelişkidir'' sözlerine yer verilen açıklama, şu ifadelerle son buldu:

''Günlük kısır çekişmelerin uzağında duran ve bu tavrıyla da kamuoyunun takdirini alan yönetim tarzımız, zaman içerisinde, bugün eleştirenlerin dahi aynı anlayış noktasına gelmelerini sağlayacak olup bundan da Türk futbolu yarar görecektir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun adil ve modern yönetim anlayışının kıyaslanmayacak ölçüde kararlı olacağını belirtmek isteriz.''

Kaynak: AA